Naslovna Poljoprivreda Kako životinje u poljoprivredi pate od visokih temperatura

Kako životinje u poljoprivredi pate od visokih temperatura

151
0

Visoke temperature predstavljaju veliki problem za životinje, izazivajući temperaturni stres koji zahteva dodatnu pažnju i povećane količine vode. Stočari iz Severne Mačve naglašavaju potrebu za većim količinama vode tokom letnjih meseci kako bi se smanjili negativni efekti visokih temperatura na stoku. Veterinari preporučuju da štale budu dobro provetrene kako bi se olakšalo rashlađivanje životinja.

Image by ivabalk from Pixabay

Mladi stočar Radosav Panić iz Noćaja ističe da se potrebe životinja za vodom drastično povećavaju tokom leta, uz redovnu potrebu za hranom. Obezbeđivanje pristupa pitkoj vodi je najvažnije, a planira se i ugradnja ventilacionog sistema u štale zbog neizdrživih vrućina. Veterinar Stojan Nikolić, koji je intervenisao na farmi u Salašu Noćajskom, objašnjava da životinje, poput ljudi, mogu doživeti toplotni šok na visokim temperaturama.

Životinje i njihove boljke tokom vrućina

Krave, kao krupna stoka, posebno su osetljive na visoke temperature, naročito u periodu laktacije, kada im je potrebno do 100 litara vode dnevno. Proizvodnja mleka u letnjim mesecima smanjuje se između 10 i 30 odsto, što dodatno povećava potrošnju struje i vode za vodene raspršivače i čišćenje obora. Stočari se suočavaju sa visokim troškovima zbog potrebe za rashlađivanjem stoke kako bi se izbegla uginuća.

Image by Afif Ramdhasuma from Pixabay

Dragan Nikolić, stočar iz Čente, naglašava da visoke dnevne temperature donose velike troškove za vodu i struju, uz smanjene prihode od mleka. Zbog ovih problema, stočari su izloženi većem obimu posla i umanjenim prihodima, što će se uskoro osetiti.

Kada domaćin primeti znake stresa kod životinja, kao što su znojenje, ubrzano disanje i nemir, potrebno je odmah pozvati veterinara. Do tada, stočari mogu sami preduzeti određene korake za rashlađivanje životinja. Hranjenje stoke nakon zalaska sunca je poželjno, jer niže temperature tokom noći pomažu da se stoka donekle oporavi od dnevnih vrućina, dodaje Radosav Panić.

Photo by Marek Piwnicki on Unsplash

Održavanje objekata je nužno

Josip Mačković iz Ljutova kod Subotice je takođe podelio stručno mišljenje. On ističe potrebu za stručnom pomoći u izgradnji objekata koji bi olakšali boravak stoke tokom velikih vrućina. Većina stočara nema adekvatne štale za trenutne klimatske uslove, što izaziva štete zbog vrućine. Prema Mačkovićevim rečima, svaki objekat bi trebalo da ima izolovan krov. Pritom, treba da bude zasenčen i opremljen ventilacijom kako bi se životinje zaštitile od visokih temperatura.

Marko Josimović, stočar iz Grgurevaca, koji drži junice i svinje, naglašava da je neophodno stalno održavati objekte, češće nego obično menjati slamu i prati objekte vodom. Ovi koraci su ključni za smanjenje negativnih efekata visokih temperatura na stoku i održavanje njihovog zdravlja tokom letnjih meseci.

Sve ove mere i saveti stočara i veterinara naglašavaju važnost pravilnog upravljanja i brige o stoci tokom ekstremnih vremenskih uslova. Adekvatan pristup vodi, provetrene i opremljene štale, kao i pravilno planiranje hranjenja, ključni su za smanjenje stresa kod životinja i održavanje njihove proizvodnje i zdravlja. Ulaganje u ove mere može značajno poboljšati uslove za stoku i smanjiti ekonomske gubitke za stočare.

Izvor: AgroTV