Zbog nepovoljnih vremenskih uslova tokom godine, rod voća u Srbiji biće manji za 270.000 do 300.000 tona u poređenju sa 2022. godinom. Ove brojke su rezultat edukovane procene profesora Zorana Keserovića sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
Ova situacija je rezultat niza faktora koji su negativno uticali na vegetaciju, veli Keserović. Zima je bila neobično topla, što je ubrzalo vegetaciju, ali je krajem marta došlo do naglog pada temperature.
Tokom leta, visoke temperature uzrokovale su veliku transpiraciju, opadanje plodova i ožegotine na plodovima tamo gde nije bilo protivgradnih mreža. Kako Keserović navodi, čak su i sistemi za navodnjavanje postali nedovoljni zbog napada grinja i defolijacije, što je dodatno oštetilo voćnjake.
Osim ovih direktnih šteta, Keserović ističe da će posledice biti vidljive i sledeće godine jer će se slabije formirati rodni pupoljci kod mnogih voćnih vrsta, posebno tamo gde je došlo do defolijacije. Ovaj proces će dovesti do dodatnog smanjenja roda u narednoj sezoni, što predstavlja indirektnu štetu. Profesor procenjuje da će rod voća ove godine biti značajno manji u poređenju sa 2022. godinom, kada je rod iznosio 1,47 miliona tona.
Gubici voća (i moguća rešenja?)
Najveće gubitke pretrpele su šljive. Kod njih je došlo do prebrzog sazrevanja i smežuravanja plodova, što je posledica dehidratacije usled visokih temperatura. Ovaj problem se delimično odrazio i na jabuke, koje zajedno sa šljivama predstavljaju vodeće voćne vrste u Srbiji. Smanjen rod i lošiji kvalitet plodova direktno utiču na tržište, pa su cene voća na pijacama znatno više nego prethodnih godina.
Keserović dodaje da će voća za konzumiranje biti, ali u manjoj količini. Upravo zbog toga je veći deo ovogodišnjeg roda već upućen na preradu umesto u hladnjače. Ovo je posebno izraženo kod šljive, koja je ubrana brže nego što je uobičajeno. Značajan deo roda šljiva već iskorišćen za preradu, umesto za čuvanje i kasniju prodaju.
Na kraju, profesor zaključuje da su vremenske nepogode, uključujući nezapamćenu sušu tokom jula i avgusta, grad, niske temperature u aprilu i visoke temperature tokom leta, izazvale ozbiljne probleme u voćarskoj proizvodnji. Ove okolnosti ne samo da su smanjile ovogodišnji rod, već će imati dugoročne posledice na voćnjake i proizvodnju u narednim godinama.
Izvor: AgroTV