Cene biljnih ulja na svetskim tržištima nastavljaju da rastu, posebno suncokretovog ulja, koje dostiže rekordne iznose u Evropskoj uniji, dok cena sirovine dodatno raste zbog sušenja vlažnog zrna. Ova situacija odgovara i proizvođačima palminog ulja, čija je cena trenutno oko 1.014 dolara po toni za isporuke planirane u januaru 2025. godine. Pored toga, situacija sa suncokretom, čija je cena ove jeseni u Evropi dostigla visoke vrednosti, dodatno doprinosi rastu cena ulja. Vlažno zrno suncokreta zahteva dodatne troškove za sušenje, što dodatno povećava cenu i dostiže oko 600 evra po toni.
U Srbiji je početkom 2023. godine suncokretovo ulje bilo među retkim prehrambenim proizvodima koji su pojeftinili u proseku za 40 dinara po litru. Prema podacima Ministarstva trgovine, prosečna cena litra ulja u februaru prošle godine iznosila je oko 217,58 dinara, dok je u 2023. godini pala na 160 do 175 dinara. Ipak, poslednjih meseci beleži se postepen porast cena, tako da je sada litar suncokretovog ulja kod poznatih proizvođača ponovo blizu 200 dinara, dok se na sniženjima može naći i po ceni od oko 145 dinara, uglavnom kod trgovinskih marki.
Suša i konkurencija odgovorne za poskupljenje ulja
Jedan od glavnih razloga za rast cena je suša, koja je smanjila prinos suncokreta, kulture inače otporne na sušu. Prema trenutnim prognozama, očekuje se pad u proizvodnji suncokreta od oko 7,1% u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, i pored toga se ipak beleži povećanje u odnosu na desetogodišnji prosek. Stručnjaci, pak, ostaju skeptični prema ovim prognozama. Oni naveliko procenjuju da bi prinos mogao biti manji od očekivanog. A to bi moglo dodatno uticati na cene u maloprodaji, iako uljare još uvek nisu objavile nove cenovnike, prema njihovim rečima.
Na srpskom tržištu suncokreta prisutna je konkurencija između uljara i izvoznika, što utiče na konačnu cenu sirovine. Prethodnih godina situacija je bila drugačija. U tom periodu su uljare formirale cenu i otkupljivale suncokret od proizvođača. Poređenja radi, danas i izvoznici učestvuju u otkupu, podižući cene u borbi za sirovinu. Srbija godišnje proizvede oko 700.000 tona suncokreta, a najveći deo trgovine odvija se u periodu od mesec i po dana. Tokom oktobra, uljare formiraju cene na osnovu nabavke sirovine, koja čini oko 80% ukupnih troškova proizvodnje.
Dok tržište čeka nove cenovnike, dalji rast cena biljnih ulja se očekuje zbog globalne nestašice sirovina i povećane potražnje. S obzirom na trenutne trendove na berzama, cena ulja u maloprodaji mogla bi nastaviti da raste. Ovo će posebno biti tačno ako dođe do dodatnih problema u proizvodnji i snabdevanju suncokretom i drugim sirovinama za proizvodnju biljnih ulja.
Izvor: Politika