11343332030786304548

Kome aktivizam agrara smeta?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Aktivizam poljoprivrednika u Srbiji suočava se s represivnim merama vlasti, koje ih često stavljaju u pasivan status, onemogućavajući im da funkcionišu i žive od svog imanja. Ovaj oblik pritiska naročito je izražen prema poljoprivrednicima koji se protive aktuelnoj vlasti i otvoreno kritikuju rad Ministarstva poljoprivrede. Poljoprivrednici, poput Predraga Veljkovića i Zlatka Kokanovića, ističu da su suočeni s inspekcijama koje traže sitne greške u poslovanju kako bi ih stavile u pasivan status. Veljković, koji je i opozicioni odbornik, tvrdi da je meta političkog progona od strane funkcionera SNS-a, navodeći da su mu pretili i fizički ga maltretirali. Slična situacija desila se i sa Kokanovićem, koji je bio kritikovan zbog neispunjavanja propisa o stajskim jamama, iako su njegovi objekti odgovarali zahtevima.

protest
Izvor: Shutterstock/K-FK

Ministarstvo poljoprivrede odbacuje tvrdnje o političkom progonu, naglašavajući da sve što rade jeste u skladu sa zakonom. Međutim, poljoprivrednici se žale na neregularnosti u primeni zakona. Oni ističu da se ne primenjuje ravnomerno, što stvara dodatni pritisak na one koji se protive vlasti. Oni navode da mnogi poljoprivrednici ne mogu da ispune sve zahteve koje država postavlja, što izaziva dodatnu frustraciju, jer je teško pridržavati se strogih regulativa.

Aktivizam na meti; poljoprivrednici u strahu

Slučaj Predraga Veljkovića, koji je stavljen u pasivan status zbog nezasejanog dela zemlje, je ovde ključan. On pokazuje kako se takve odluke donose često na osnovu sitnih grešaka, poput nezasejanog zemljišta zbog poplava. Sličnu situaciju doživeli su i drugi poljoprivrednici. Svi oni se osećaju nepravedno tretiranim, jer su imali slične probleme, ali nisu suočeni s rigoroznim merama. Kokanović takođe ukazuje na kontradikcije u postupcima inspektora, tvrdeći da je problem zapravo u interpretaciji zakona.

Shutterstock Andrew Ink Protest
Izvor: Shutterstock/Andrew Ink

U ovoj situaciji, poljoprivrednici poput Đoka Ćurčića, koji se bore za opstanak svojih gazdinstava, smatraju da su vlasti u stvari zamerile njihov aktivizam. Ćurčić, koji se bavio temom zrenjaninskog vodovoda, se i sam obratio za reč. Naime, on tvrdi da je došao do situacije u kojoj je bio podložan konstantnim inspekcijama, što smatra neprimerenom represijom. Izvori iz Ministarstva, međutim, tvrde da je sve postupanje u skladu sa zakonima. Oni ovo tvrde iako poljoprivrednici smatraju da postoji jasna selektivnost u primeni tih zakona. Kako navode paori, dotična selektivnost je usmerena prema onima koji se protive aktuelnoj vlasti.

Ovaj trend se nastavlja, gde je aktivizam naizgled u opasnosti. Poljoprivrednici se osećaju targetiranim, jer su inspekcije postale sredstvo za pritisak i pokušaj suzbijanja svakog oblika protesta i neslaganja sa vladavinskom politikom.

Izvor: N1

Tagovi