U prostorijama Etno kuće Putnik u Kupinovu, održana je edukativna radionica pod nazivom „Kulturno nasleđe – osnova ženskog preduzetništva“, organizovana od strane Udruženja građana „Ogarnizacija“ iz Ogara i Turističke organizacije opštine Pećinci. Projekat je podržan od strane Zavoda za ravnopravnost polova iz Novog Sada i Opštine Pećinci, a obuhvatio je 25 polaznika, gde su uglavnom žene iz udruženja i nosilaca poljoprivrednih gazdinstava.
Direktorka Turističke organizacije Pećinci Ljubica Bošković otvorila je događaj predstavljanjem rezultata projekta konzervacije i restauracije objekta, ističući značaj okupljanja ključnih aktera turističke privrede opštine radi razgovora o planovima i razmeni znanja. Edukativne aktivnosti osmišljene su kako bi se promovisali kulturno-istorijski potencijali opštine, prirodne lepote i gastronomske posebnosti, uz poseban fokus na autentičnost kao ključnu vrednost u savremenom turizmu.
Žene preduzetnice važne po agrar
Predavanja su organizovana u formi panel diskusija. Na istim su učestvovali dr Miloš Ćuruvija, profesor strukovnih studija, Ivana Rakarić, master arhitekture, i Mihajlo Berček, novinar. Tokom diskusija, polaznici su stekli znanja o kreiranju turističkih proizvoda zasnovanih na lokalnoj tradiciji i kulturi. Naučili su i o njihovom unapređenju i promociji na tržištu. Cilj programa bio je povećanje svesti o mogućnostima samozapošljavanja u ruralnim sredinama i osnaživanje žena u kreiranju autentičnih proizvoda koji mogu postati deo turističke ponude.
Predsednica Udruženja građana „Ogarnizacija“, Dušanka Stanković, obratila se za reč. Istakla je da je podrška pokrajinskog Zavoda za ravnopravnost polova ključna za realizaciju ovog programa. Taj program, veli ona, teži povezivanju tradicionalnih znanja i veština sa savremenim turističkim trendovima. Učesnice su naučile ključne smernice za razvijanje proizvoda i prilike za njihovo bolje pozicioniranje na tržištu. Pritom su dobile i mnoštvo saveta kako da koriste kulturno nasleđe kao osnovu za preduzetništvo.
Tokom radionice, žene iz različitih udruženja predstavile su svoje proizvode, dok su panelisti davali komentare i predloge za njihov dalji razvoj i promociju. Izloženi proizvodi, zasnovani na lokalnoj tradiciji, ocenjeni su kao potencijalno značajan doprinos turističkoj ponudi Srbije.
Nakon edukativnog dela, organizovan je obilazak renoviranog objekta Etno kuće Putnik. Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa obnovljenim prostorijama i spoljašnjim izgledom objekta. Dotični objekat sada predstavlja primer očuvanja kulturnog nasleđa i njegove adaptacije u svrhe savremenog turizma. Ova aktivnost zaokružila je program i simbolizovala povezanost tradicije i inovacija kao temelja održivog razvoja ženskog preduzetništva i ruralnog turizma u opštini Pećinci.
Izvor: AgroTV