Još jedan izvozni proizvod je vraćen u Srbiju sa granice. Naime, zamrznute kupine namenjene slovenačkom tržištu su poslate nazad u Srbiju 18. oktobra zbog prisustva pesticida iprodiona u količinama iznad dozvoljenih, javljaju predstavnici Evropskog sistema za brzo uzbunjivanje u trgovini hranom (RASFF).
Kupine najnovije od vraćenih proizvoda
Prema informacijama sa sajta RASFF-a, u pošiljci kupina je otkriveno da sadrži više od dvostruko veću količinu iprodiona u odnosu na dozvoljeni limit (0,023 mg/kg umesto 0,01 mg/kg). U ovom slučaju, proizvod je vraćen pošiljaocu, što je prijavila kompanija “Juronjuz Srbija”.
Istovremeno, “Juronjuz” podseća da su sredinom septembra vraćeni sveži krastavci namenjeni slovenačkom tržištu zbog prisustva fungicida metalaksila.
Prethodno, u avgustu, podsećamo, s hrvatske granice vraćena je pošiljka čipsa zbog visokog nivoa kancerogenog akrilamida. Vraćan je i tovar breskvi zbog visokog sadržaja pesticida hlorpirifos, koji je zabranjen u EU.
Međutim, stručnjaci iz “Juronjuz Srbija” ističu da su ovakvi incidenti retki. Dodaju i da su prehrambeni proizvodi koji se nalaze na policama prodavnica u Srbiji bezbedni. Pre nego što stignu do potrošača, prehrambeni proizvodi prolaze kroz laboratorijska ispitivanja kako bi dobili potvrdu o svojoj bezbednosti. Ovi testovi uključuju proveru prisustva teških metala, mikotoksina, pesticida i drugih potencijalno štetnih supstanci.
Reč stručnjaka
Aleksandar Nešić, rukovodilac laboratorije „Instituta Superlab“, prokomentarisao je o problemu sa vraćanjem prehrambene robe. „Zakon o bezbednosti hrane kaže da hrana koja nije bezbedna ne može da se plasira na tržište. To podrazumeva sledeće: da ne sadrži sredstva za zaštitu bilja, kontaminente, različite vrste mikroorganizama i druge supstance koje prevazilaze maksimalne dozvoljene koncentracije po određenim pravilnicima,“ veli Nešić.
U nastavku izjave, rekao je da, ukoliko se dogodi da sumnjiv proizvod završi u prodavnici usled propusta, potrošači imaju opciju da prijave slučaj poljoprivrednoj inspekciji i zahtevaju povraćaj novca od prodavca ili proizvođača. Nacionalna organizacija potrošača naglašava da jedan od ključnih problema leži u nedostatku informacija o naknadno otkrivenim nepravilnostima kod proizvoda koji su već dostupni na tržištu.
„Kada imamo utvrđene nepravilnosti, bitno nam je da kao potrošači budemo informisani koji to proizvođač nije postupio u skladu sa zakonom kako bismo mi u krajnjoj liniji mogli da donesemo odluku da li ćemo ponovo da ukažemo poverenje,“ naglasio je Nešić.
Izvor: 24 Sedam