11343332030786304548

Kupine i suplementi vraćeni u Srbiju – šta je uzrok?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Još jedan izvozni proizvod je vraćen u Srbiju sa granice. Naime, zamrznute kupine namenjene slovenačkom tržištu su poslate nazad u Srbiju 18. oktobra zbog prisustva pesticida iprodiona u količinama iznad dozvoljenih, javljaju predstavnici Evropskog sistema za brzo uzbunjivanje u trgovini hranom (RASFF).

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Kupine najnovije od vraćenih proizvoda

Prema informacijama sa sajta RASFF-a, u pošiljci kupina je otkriveno da sadrži više od dvostruko veću količinu iprodiona u odnosu na dozvoljeni limit (0,023 mg/kg umesto 0,01 mg/kg). U ovom slučaju, proizvod je vraćen pošiljaocu, što je prijavila kompanija “Juronjuz Srbija”.

Istovremeno, “Juronjuz” podseća da su sredinom septembra vraćeni sveži krastavci namenjeni slovenačkom tržištu zbog prisustva fungicida metalaksila.

Prethodno, u avgustu, podsećamo, s hrvatske granice vraćena je pošiljka čipsa zbog visokog nivoa kancerogenog akrilamida. Vraćan je i tovar breskvi zbog visokog sadržaja pesticida hlorpirifos, koji je zabranjen u EU.

Međutim, stručnjaci iz “Juronjuz Srbija” ističu da su ovakvi incidenti retki. Dodaju i da su prehrambeni proizvodi koji se nalaze na policama prodavnica u Srbiji bezbedni. Pre nego što stignu do potrošača, prehrambeni proizvodi prolaze kroz laboratorijska ispitivanja kako bi dobili potvrdu o svojoj bezbednosti. Ovi testovi uključuju proveru prisustva teških metala, mikotoksina, pesticida i drugih potencijalno štetnih supstanci.

Izvor: Pixabay

Reč stručnjaka

Aleksandar Nešić, rukovodilac laboratorije „Instituta Superlab“, prokomentarisao je o problemu sa vraćanjem prehrambene robe. „Zakon o bezbednosti hrane kaže da hrana koja nije bezbedna ne može da se plasira na tržište. To podrazumeva sledeće: da ne sadrži sredstva za zaštitu bilja, kontaminente, različite vrste mikroorganizama i druge supstance koje prevazilaze maksimalne dozvoljene koncentracije po određenim pravilnicima,“ veli Nešić.

U nastavku izjave, rekao je da, ukoliko se dogodi da sumnjiv proizvod završi u prodavnici usled propusta, potrošači imaju opciju da prijave slučaj poljoprivrednoj inspekciji i zahtevaju povraćaj novca od prodavca ili proizvođača. Nacionalna organizacija potrošača naglašava da jedan od ključnih problema leži u nedostatku informacija o naknadno otkrivenim nepravilnostima kod proizvoda koji su već dostupni na tržištu.

Photo by Kateryna Moskalova on Unsplash

„Kada imamo utvrđene nepravilnosti, bitno nam je da kao potrošači budemo informisani koji to proizvođač nije postupio u skladu sa zakonom kako bismo mi u krajnjoj liniji mogli da donesemo odluku da li ćemo ponovo da ukažemo poverenje,“ naglasio je Nešić.

Izvor: 24 Sedam

Tagovi