Ovogodišnja berba kupine počela je u izuzetno nepovoljnim uslovima, jer sušni prolećni period i višednevne tropske temperature negativno utiču na količinu i kvalitet ubranih plodova.
Duško Jevtić, proizvođač kupina iz Stanine Reke, zadovoljan je kvalitetom prvih ubranih plodova sorti „tripl kraun’’ i „čester’’, ali je nezadovoljan trenutnom otkupnom cenom od 120 dinara po kilogramu, koja ne pokriva troškove proizvodnje i uložen trud. On predviđa smanjenje roda za oko 40 posto u odnosu na prošlu godinu, a dodatno smanjenje je moguće ako uskoro ne bude kiše.
Otkupna cena kupine iz konvencionalne proizvodnje je trenutno 120 dinara po kilogramu, dok je organska kupina plaćena 150 dinara. Kupinari se nadaju da se neće ponoviti scenario od prošle godine, kada je otkup stao zbog pojave voćne mušice.
Miodrag Matić, voćar iz Osečine, poseduje 50 ari konvencionalne proizvodnje kupine i zadovoljan je kvalitetom i količinom, ali navodi da se generalno slabo ulaže u kupinu jer je cena godinama bila niska. On dodaje da je 2021. godine cena bila dobra, ali su naredne godine bile loše, a prošla godina je bila katastrofalna. Organska proizvodnja dodatno otežava situaciju zbog ograničenja u upotrebi određenih sredstava.
Kupine na preko 1.000 hektara
Stručnjaci za voćarstvo ističu da je početak vegetacije ove godine bio loš za kupinu. Suša je dovela do manjeg porasta rodnih grančica i izražene pojave bolesti, posebno pepelnice. Sezona berbe zavisi od ekspozicije zasada, postavljanja mreža za zasenu i sistema za navodnjavanje.
Đorđe Sovilj, savetodavac za voćarstvo, napominje da rodni potencijal kupinjaka nije zadovoljavajući, iako ima dobrih zasada. Kao i kod maline, mali broj zasada će dati veći prinos, do 10 tona po hektaru. Ova sezona je ispod prosečne po pitanju prinosa, a kvalitet plodova je za sada dobar. Međutim, ako toplotni talas potraje, doći će do smanjenja prinosa i kvaliteta plodova zbog pojave fleka od sunca.
Prema podacima popisa poljoprivrede iz 2023. godine, kupina u Kolubarskom okrugu rađa na 1.111 hektara, a ovom proizvodnjom se bavi preko 3.600 domaćinstava. Istraživanje pokazuje da cena kupine varira u zavisnosti od regije.
Najniža prijavljena cena je 100 dinara, dok neke hladnjače u okolini Leskovca plaćaju do 200 dinara po kilogramu. Prosečna cena je oko 130 dinara, a najčešće prijavljene cene su između 120 i 140 dinara. U nekim slučajevima, slatke sorte su nešto bolje plaćene.
Ukupno, trenutna situacija u proizvodnji kupina je izazovna zbog nepovoljnih vremenskih uslova i niskih otkupnih cena, što otežava proizvođačima da pokriju troškove i ostvare profit.
Izvor: AgroTV