11343332030786304548

Lopovi!!! Povrće se krade širom Srbije

Link kopiran u privremenu memoriju!

Ove jeseni povrtari širom Srbije suočavaju se sa učestalim krađama povrća sa svojih njiva. Lopovi upadaju na imanja i odnose povrće spremno za prodaju, uz dodatnu štetu na infrastrukturi poput pumpi za navodnjavanje, agregata i goriva. Često bežeći lome biljke na putu kojim prolaze, čineći dodatnu štetu vlasnicima.

Poljoprivrednici ističu da su njive koje se nalaze blizu sela i asfaltnog puta posebno ranjive, pa je zbog toga sve više njih prinuđeno da angažuje čuvare, kako bi zaštitili uloženi trud i imovinu. Tako proizvođač iz Kovilja, Đorđe Babić, ima velikih problema sa krađom. Nedavno mu je ukradeno oko tona kupusa, dok je tokom sezone bostana lopovima palo na metu čak deset tona njegovih lubenica. Babić je sada uložio dodatni novac u angažovanje čuvara, kome svakodnevno obezbeđuje hranu, piće i naknadu od 2.500 dinara. Ovaj dodatni trošak, uz klimatske promene i povećane proizvodne troškove, dodatno opterećuje njegov rad.

Slično iskustvo ima i Julijan Kološnjai iz Ruskog Krstura. Ovom povrtaru lopovi svake godine ukradu stotine komada paprike, ali i naprave dodatnu štetu lomeći biljke koje ostaju neupotrebljive. Nedavno mu je ukradeno i dve pumpe za navodnjavanje, koje su vredne između 250 i 300 evra po komadu. Njegove gubitke dodatno uvećava i trošak za grejanje u kućicama čuvara, jer su niže temperature tokom noći zahtevale dodatno ulaganje u ogrev.

Kako bi lopovi mogli da se zaustave?

Miroljub Janković, povrtar iz Futoga, obratio se medijima za reč. On takođe izražava ogorčenje zbog krađa, jer i pored ličnog nadzora na njivi, lopovi uvek uspevaju da pronađu trenutak za krađu. Ogromni troškovi proizvodnje kupusa ove godine dodatno su ga finansijski opteretili. A kako kaže, krađe mu nanose i psihološki pritisak. Naposletku, on jednostavno nije u mogućnosti da zaštiti svoju imovinu, uprkos prijavama nadležnim institucijama.

S druge strane, Pavel Valent iz Lalića već je navikao na gubitke od lopova. On recimo ocenjuje da svake godine ostaje bez najmanje 500-600 tona krompira, iako je ranijih godina gubitak znao da bude i veći. Opisuje kako lopovi organizovano ulaze na njive kamionima i gaze deo useva, ostavljajući ga sa značajnim gubicima. Iako ponekad ima informacije o tome ko krade, zbog sporosti sudskih procesa, Valent unapred odustaje od tužbi.

Ova sezona donela je mnogim povrtarima u Srbiji velike gubitke ne samo zbog krađe povrća već i zbog uništavanja infrastrukture, sistema za navodnjavanje i poljoprivredne opreme. Zbog tih problema proizvođači trpe znatne finansijske gubitke. A postavljanje čuvara i dodatni troškovi samo povećavaju njihove poteškoće u borbi protiv organizovanih krađa.

Izvor: AgroTV

Tagovi