Srbija postaje sve popularnija destinacija za lovce na tartufe, posebno na Fruškoj gori, ali i u oblastima kao što su Mačva, Deliblatska peščara, planine Kosmaj, Rudnik i Oplenac, te u Obedskoj bari i šumama oko reka Bosut i Lug. Tartufi u Srbiji rastu u simbiozi sa drvećem poput kestena, hrasta, bele topole i lešnika, što određuje mesta na kojima se mogu pronaći. Procenjuje se da se broj tartufara u Srbiji povećao na oko 5.000, a godišnja zarada lovaca može dostići i do 30.000 evra, što je privuklo interesovanje i stranaca.
Lovci na tartufe često koriste specijalno obučene pse ili čak mangulice za otkrivanje ovih gljiva, koje se nalaze nekoliko centimetara ispod površine zemlje. Tartufi se razlikuju po boji i vrsti, sa cenama koje variraju u zavisnosti od vrste. Crni tartuf, koji je jeftiniji, dostiže cenu oko 50 evra po kilogramu. Pak sa druge strane su beli tartufi, naročito oni iz Istre, daleko skuplji. Štaviše, oni mogu dostići cenu od nekoliko hiljada evra po kilogramu. Prva kategorija belih tartufa, čiji komadi teže više od 20 grama, doseže cene između 4.600 i 5.000 evra po kilogramu, dok je druga kategorija, između 10 i 20 grama, nešto jeftinija i kreće se oko 3.000 evra po kilogramu.
Zakosna osnova za lov na tartufe pomanjkava
U Srbiji ne postoji jedinstveni sistem za izdavanje dozvola za lov na tartufe kao u Hrvatskoj. Naime, u ovoj zemlji se tačno zna gde se mogu tražiti tartufi, uz obaveznu godišnju dozvolu od oko 100 evra. U Hrvatskoj, posebno u Istri, sezona belih tartufa traje od septembra do decembra. Tamošnje vlasti aktivno koriste tartufe u promociji turizma. Grad Motovun postao je poznat po specijalitetima od belih tartufa, primera radi. Naime, u ovom gradu, beli tartufi se kombinuju sa lokalnim vinima i prikazuju kroz različite gastronomske manifestacije.
Sezona lova na bele tartufe u Srbiji, kao i u drugim delovima Evrope, traje tokom jeseni. U ovom periodu iskusni tragači s obučeni psima pretražuju šumsko tlo. Tartufi su, podsećamo, gljive karakterističnog intenzivnog mirisa koji podseća na beli luk i sir. Oni se koriste mahom u malim količinama, obično narendane preko testenine, rižota ili jaja.
S obzirom na rastuću potražnju i visoke cene tartufa, Srbija postaje važna destinacija za ovu vrstu gastronomskog turizma. Dakako i lov na tartufe predstavlja značajan potencijal za dodatnu zaradu lokalnog stanovništva, što bi moglo podstaći dalje unapređenje sistema u ovoj oblasti.
Izvor: AgroTV