11343332030786304548

Mali hladnjačari zaključili sastanak u Arilju

Link kopiran u privremenu memoriju!

Mali hladnjačari i veliki proizvođači maline, članovi Udruženja „Naše voće Srbija“, su zaključili sastanak u Arilju održan 17. juna.

Još od februara, Udruženje pokušava da pronađe rešenje za isplatu prošlogodišnjeg roda proizvođačima maline, u saradnji sa Državom. Sezona berbe je u nekim delovima Srbije već krenula, iako deo prošlogodišnjeg roda još uvek nije isplaćen.

Ubrzanje odobravanja kredita

Prisutni predstavnici hladnjačara i malinara su na sastanku u Arilju doneli nekoliko ključnih zahteva, predloga i zaključaka.

Prvi i osnovni zahtev je da se ubrza odobravanje kredita radi isplate proizvođača i dobavljača ove voćne kulture. Podsećamo da kredite odobrava banka Poštanska štedionica. Članovi Udruženja su naglasili da se odobravanje mora izvršiti po jednostavnoj proceduri i uz zalog maline sa ličnim menicama.

foto: M.Stojanović, Leskovac, zasad maline
foto: M.Stojanović

Odobrenje hladnjačarima s prijavljenim dugovima

Drugi po redu zahtev nalaže da se kredit isprva odobri hladnjačama u roku od 10 dana. Prednost treba da imaju hladnjače sa određenom količinom malina na lageru. Dotične hladnjače moraju da imaju prijavljeno dugovanje registrovanog poljoprivrednog gazdinstva, kao i prijavljeni dug dobavljačima repromaterijala korišćenog za proizvodnju i preradu voćke.

Po propozicijama ovog zahteva, naredne hladnjače kojima sleduje kredit su one koje su isplatile malinu proizvođačima, a imaju na lageru do 100 tona maline. Sleduju male hladnjače koje imaju dug prema proizvođačima i dobavljačima, ako imaju garancije.

Treći zahtev, koji se nadovezuje na drugi, nalaže da se odluka odnosi na teritoriju Srbije od Surdulice preko Arilja, do reke Drine.

Foto: Pixabay

Plan učešća u izradi

Četvrta propozicija Udruženja se tiče plana učešća u otkupu i sabiru maline u sezoni 2023. Članovi nalažu da će biti doneta odluka o načinu prodaje 5.000 t maline iz prošlogodišnjih zaliha. Istaknuto je da je prinos maline iz ovog perioda doneo kvalitetnije plodove od ovogodišnjih.

U sklopu propozicije, prisutni malinari i hladnjačari su se dotakli i trenutnog stanja na voćnjacima usled elementarnih nepogoda proteklih nekoliko nedelja. Naglašeno je da je potrebna hitna mobilizacija opštine i Poljoprivredne savetodavne i stručne službe radi izlaska na teren i ispomoći oko saniranja.

Zasad maline

Budući sastanci

Peta propozicija se tiče održavanja budućih sastanaka gde bi proizvođači i hladnjačari izneli svoje zahteve nadležnim državnim organima po pitanju opstanka malinarstva u Srbiji. Naglašeno je da se sastanci moraju održati u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, te Kabinetima Predsednice Vlade Srbije i Predsednika Srbije. Dopisi za sastanke su blagovremeno dostavljeni, navode članovi Udruženja.

Predstavnici malih hladnjača poručili su da ne žele da se nađi u stanju ekonomskog iscrpljivanja i tzv. „tihog banrkota“ i politizacije kao posledicama prošlogodišnje sezone berbe. „Vreme nam nije saradnik, samo brzom reakcijom svih u sektoru malinarstva možemo da spasimo vodeću izvoznu i ekonomsku ‘kraljicu voća’, malinu,“ stoji u zvaničnom saopštenju sa sastanka.

 

Izvor: Nova ekonomija

Pogledajte i: Malinari se sastali u Arilju 14. juna

 

Tagovi