Južnobanatska crnica dobro je prihvatila bobičasto voće, pa se uz veliki rad na tropskim vrućinama, među njivama ratarskih kultura, uspešno gaji i malina.
Dok iz tradicionalnih malinarskih regiona Srbije stižu loše vesti o berbama, južni Banat je imao sreću da izbegne jače oluje i nepogode. Malinari iz ovog kraja, kojih još uvek nema mnogo, izuzetno su zadovoljni ovogodišnjim rodom. Navode da je bilo dovoljno sunca da voće lepo sazri, a pijace su prepune malina, skoro da nema tezge na kojoj se ne prodaju.
Stojna Arsić, jedna od prvih uzgajivača malina u Pančevu, izjavila je za „Politiku” da je malina ove godine ranije sazrela i da je berba u toku već tri nedelje. Iako nije bilo nepogoda i grada, vrućina je uticala na to da biljke ostanu niže, što će umanjiti rod za 20 do 30 posto. Sa sinovima Bojanom i Sašom, istraživala je najisplativije kulture, i malinarstvo se pokazalo kao dobra opcija. Pre više od deset godina, na 30-tak ari salaša na obodu Pančeva, u naselju Misa, zasadili su sorte „polone” i „polke” koje su otporne na sušu.
Prodaja malina zavisi od hladnjačara
Arsićeva ističe da uzgoj malina zahteva mnogo posla i ulaganja, uključujući upotrebu stajskog đubriva, prihranu, okopavanje, povezivanje biljaka, uklanjanje lastara, menjanje sistema „kap po kap” i postavljanje zaštitne mreže. Ručna berba je svakodnevni posao, a kada ne mogu sve sami, angažuju radnike po ceni od 500 dinara po satu. Iako malinarstvo može biti isplativo, to nije slučaj svake godine.
Nakon berbe, Arsići se bave razmeravanjem malina za prodaju na veliko i malo, što je proces koji zahteva brzo delovanje jer maline brzo propadaju. Ove godine cena je 800 dinara po kilogramu, kao i prošle godine. Sredinom meseca očekuje se vrhunac sezone kada veće količine malina idu u hladnjaču, a uslovi prodaje zavise od dogovora s hladnjačarima.
Iako sorte koje gaje obično sazrevaju do novembra, najavljeno vrelo leto će verovatno skratiti sezonu. Pored berbe i prodaje, planiraju proširenje površina za uzgoj malina. Malinu druge klase koriste za domaće džemove i zamrzavanje za zimu.
A onda u Vrnjačku Banju
Danas (9. jul) će se održati druga takmičarska izložba proizvoda od maline sa dodatom vrednošću pod nazivom „Crveno zlato Srbije“ na promenadi u Vrnjačkoj Banji. Najbolji proizvodi će biti izabrani u različitim kategorijama koje su definisane važećim pravilnicima u ovoj oblasti.
Među ocenjivanim proizvodima su:
- Voćni džem od maline
- Žele od maline
- Marmelada
- Voćni sok od maline
- Sok od maline
- Zamrznuta malina
- Pasterizovana malina
- Pasterizovana kaša od maline
- Sirup od maline
- Kompot
- Slatko
- Kandirano voće
- Sušeno voće
- Mešani proizvodi od voća i povrća.
Komisija će takođe razmotriti i potpuno nove kategorije proizvoda koje trenutni pravilnici ne obuhvataju. Na izložbi će stručna komisija dodeliti priznanja, a proizvode će ocenjivati i potrošači.