Na 51. Sajmu šljive, u organizaciji Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta u Sarajevu, održano je predavanje sa ciljem edukacije malih vinara, posebno onih koji tek započinju svoj put u vinarstvu. Predavanje pod nazivom „Elementi standardne tehnologije mirnih vina i češće greške u proizvodnji vina“ održao je prof. dr. Milenko Blesić, koji je istakao važnost upoznavanja sa osnovama tehnologija za proizvodnju najrasprostranjenijih belih i crvenih vina. Cilj predavanja bio je da se mali vinari i početnici upoznaju sa najčešćim greškama u proizvodnji vina, koje mogu rezultirati lošim kvalitetom vina ili čak upropašćavanjem uloženih sredstava i truda.
Prof. dr. Blesić naglasio je da vinogradarstvo zahteva značajna početna ulaganja, a često mali vinari precene svoje mogućnosti, ne shvatajući koliko je proces skup i zahtevan. Prema njegovim rečima, podizanje hektara vinograda danas ne može koštati manje od 60 hiljada maraka, a prvih četiri do pet godina potrebno je samo ulagati čekajući prvi rod. Kada vinogradar konačno dobije grožđe, suočava se s izazovom šta dalje s njim – da li se upustiti u proizvodnju vina, što je izuzetno težak zadatak zbog velike konkurencije i velikog broja vinograda i vinorodnih područja.
Mala proizvodnja vina (i kako unaprediti istu)
Profesor je savetovao male vinogradare da se udruže i zajedno edukuju kako bi izbegli uobičajene greške. Naime, naveo je greške kao što su netačne procene ulaganja i potcenjivanje kompleksnosti procesa vinarstva. Naglasio je da mnogi mali vinari ne koriste potrebne instrumente. A upravo to, prema njegovim rečima, rezultira problemima kao što su višak šećera ili drugi tehnološki nedostaci. Pored toga, profesor je ukazao na problem nedostatka higijene u mnogim vinarijama, naglašavajući da neprijatni mirisi, poput mirisa sirćeta, ukazuju na lošu praksu.
Otvaraju se pritom i mogućnosti kroz ruralni razvoj i vinski turizam. Naime, turisti mogu dolaziti i probati vina direktno u vinarijama, uz mogućnost prodaje na vratima. Međutim, da bi se to ostvarilo, vinski podrumi moraju biti uredni i bez neprijatnih mirisa. Kvalitet i higijena su ključni za uspeh u ovoj industriji.
Predavanju su prisustvovali ne samo mali vinari, već i predstavnici većih vinarija. Bojana Jovičević, tehnolog u Vinariji Pajić, obratila se za reč. Izjavila je da je ovakvo predavanje korisno i za profesionalne vinare. Naposletku, ističe ona, to predavanje pruža priliku da se čuju saveti stručnjaka i stekne nova znanja, ili podsete na stare greške koje treba izbegavati. Jovičević je istakla da je za uspešnu proizvodnju vina potrebna adekvatna oprema i znanje. Međutim, kako dodaje, za manje, kućne potrebe moguće je primeniti stečena znanja i bez velikih ulaganja.
Ovo predavanje pružilo je vredne informacije kako malim vinarima tako i većim proizvođačima. Cilj je podsticaj da vinari unaprede svoje prakse i doprinesu kvalitetu vina iz Bosne i Hercegovine, a i šire.
Izvor: AgroTV