11343332030786304548

Martinović o protivgradnoj zaštiti, proizvodnja pšenice u žiži

Link kopiran u privremenu memoriju!

Proizvodnja pšenice je u velikoj meri zavisna od različitih faktora. Ovo je posebno tačno kada se uzmu u obzir klimatske promene koje su sve evidentnije poslednjih godina. Pored pravilne pripreme zemljišta i kvalitetne setve, stručnjaci sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo naglašavaju važnost pravilnog izbora sorte.

Image by PixelAnarchy from Pixabay

Sem pšenice, koje još kulture su u opticaju?

Uočeno je i da je optimalan period za setvu pšenice pomeren za nekoliko dana, pa se preporučuje da se ovaj posao obavi između 15. oktobra i 7. novembra. Kod setve uljane repice, stručnjaci savetuju da se izbegava setva u suvo zemljište, jer to može negativno uticati na prinos.

Setva pšenice planira se za otprilike mesec i po dana, a važno je da se u izmenjenim vremenskim uslovima posebna pažnja posveti izboru sorte i sprovođenju agrotehničkih mera. Slično se odnosi i na setvu uljane repice, gde je takođe ključno odabrati sortu koja je otpornija na sušu, bolesti i insekte. Institut za ratarstvo i povrtarstvo ove godine predstavlja pet novih sorti pšenice koje su adaptirane na sušnije uslove, što doprinosi njihovoj otpornosti i produktivnosti.

Izvor: Trayal Korporacija

Martinović i Trayal Korporacija

Na drugoj strani, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandar Martinović održao je sastanak sa predstavnicima Trayal Korporacije. Na sastanku su razgovarali o projektu Automatizovane protivgradne zaštite. Ovaj projekat ima za cilj povećanje efikasnosti u odbrani od grada, što je ključno za osiguranje poljoprivrednih prinosa. Projekat, koji je već pokrenut u Kruševcu, ima podršku Ministarstva za nastavak automatizacije i opremanja protivgradnih stanica za radarske centre u Bukulji, Užicu i Kruševcu. Ova inicijativa se smatra strateškom jer će doprineti efikasnijoj poljoprivrednoj proizvodnji i većim prinosima.

Ministarstvo poljoprivrede će pokušati da pronađe sredstva u budžetu za narednu godinu kako bi se realizovali ovi projekti. Takođe, planira se raspisivanje javnog poziva za dodatne faze automatizacije. Ministar Martinović je izrazio ponos zbog činjenice da Srbija ima domaće preduzeće koje proizvodi najsavremenije raketne sisteme za protivgradnu zaštitu, što doprinosi unapređenju poljoprivrede.

Izvor: Shutterstock/FlorinRO

Pored toga, Ministarstvo podseća na pravilnik o podsticajima za upravljanje rizicima u poljoprivredi. Ovaj pravilnik omogućava regresiranje troškova osiguranja useva, plodova, višegodišnjih zasada, rasadnika i životinja u iznosu od 40% do 70% od plaćene premije osiguranja. Ove mere, uz druge afirmativne politike, predstavljaju važne korake države u pružanju podrške poljoprivrednim proizvođačima.

Sastanku su prisustvovale i državne sekretarke i pomoćnice ministra.

Izvori: AgroTV (1, 2)

Tagovi