11343332030786304548

Mašić: student, gazda, poljoprivrednik

Link kopiran u privremenu memoriju!

Dvadesetjednogodišnji Nikola Mašić uspešno balansira između studiranja na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu i vođenja porodičnog gazdinstva u Bogatiću. Kao jedan od najmlađih poljoprivrednika u opštini, on i njegova porodica obrađuju oko 40 hektara zemlje na kojoj uzgajaju kukuruz, pšenicu, suncokret i detelinu. Na gazdinstvu se takođe bave stočarstvom, sa oko 60 grla stoke koja uključuju bikove, mlečne krave, priplodne junice i telad. Održavanje gazdinstva zahteva pažljivo planiranje ishrane za stoku, pa Mašići koriste različite vrste hrane kao što su suncokret, soja, kukuruz, silaža i senaža. U poslednje vreme su izbacili kukuruz iz silaže i zamenili ga stočnim sirkom, koji je jeftiniji i može se sejati posle ječma, što im smanjuje troškove.

Mašić ističe da, uprkos suši, gazdinstvo ostvaruje zadovoljavajuće prinose zahvaljujući pravovremenoj setvi i primeni agrotehničkih mera. Bikove prodaju kada dostignu težinu od 550 do 600 kilograma. A što se tiče krava na početku laktacije, one daju od 20 do 40 litara mleka. To je, uprkos nižoj ceni mleka u odnosu na prethodnu godinu, isplativo zahvaljujući redovnim isplatama. Nekada su Mašići gajili i do 350 svinja, ali su se povukli iz ove proizvodnje zbog niskih otkupnih cena, potrebe za stalnim ulaganjima i problema sa afričkom kugom svinja.

Mašić: „Planiram da se zaposlim u struci“

Mašići koriste subvencije Ministarstva poljoprivrede. Podsećamo, ove subvencije iznose od 20 do 22 hiljade dinara po grlu tovnog govečeta. Taj iznos se kreće između 30 i 35 hiljada dinara po kravi. Nikola ističe da im subvencije olakšavaju rad jer ih ulažu u mehanizaciju i nabavku nove stoke. Ove godine zasejali su pšenicu na 15 hektara, dok manje površine zauzimaju kukuruz i suncokret. Proizvodnjom svih potrebnih kultura obezbeđuju hranu za stoku, a zahvaljujući kompletnoj mehanizaciji, među kojom su novi traktor i kombajn, smanjuju troškove obrade zemlje.

Nikola planira da završi fakultet i zaposli se u struci. Ukoliko nađe posao sa solidnom platom, zadržao bi ratarstvo i povukao se iz stočarstva. Naposletku, navodi on, poslovi sa stokom su iscrpljujući i zahtevaju celodnevnu posvećenost. Porodica mu pruža veliku podršku. Roditelji Nemanja i Biljana, baka, sestre Milica i Marija, i brat Đorđe koji je zaljubljenik u automobile, svi igraju svoje uloge na gazdinstvu. Roditelji su ponosni na Nikolu jer uspešno balansira između fakulteta i posla na gazdinstvu. Njegove sestre pomažu majci u poslovima prilagođenim njihovom uzrastu.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi