Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) i Organizacijom za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (UN FAO) započelo je realizaciju zajedničkog projekta izrade Nacionalne Strategije navodnjavanja i petogodišnjeg Akcionog plana i Investicionig plana.
Kako se navodi u saopštenju FAO, cilj ovog projekta je unapređenje poljoprivredne proizvodnje povećanjem kapaciteta za navodnjavanje, identifikacijom i mapiranjem prioritetnih investicija u narednih deset godina.
Iako jedna od vodećih poljoprivrednih proizvođača i izvoznika žitarica i uljarica u regionu, na Srbiju utiču klimatske promene i sve su učestaliji sušni periodi koji negativno utiču na prinose, a trenutno se nadovnjava manje od dva odsto obradivog zemljišta.
Značajan projekat
Direktorka Republičke direkcije za vode Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Nataša Milić istakla je svoje zadovoljstvo povodom izrade Strategije navodnjavanja u Srbiji.
“U naredne dve godine identifikovaćemo konkretne prioritete za ulaganja, koji će povećati poljoprivrednu produktivnost, održivost proizvodnje uz zaštitu životne sredine i otpornost na klimatske promene kroz poboljšane postojeće i razvijanje nove mreže za navodnjavanje”, rekla je Milić.
Kako je naveo Emanuel Hidiera, viši ekonomista FAO koji je na čelu ovog projekta, ova organizacija ima veliko globalno iskustvo u upravljanju vodama u poljoprivredi i izradi investicionih planova za navodnjavanje, tako da će moći da pruži adekvatnu tehničku pomoć u izradi i primeni Strategije i Akcionog plana navodnjavanja u Srbiji.
On je dodao da se fokusiraju na inovativna rešenja i tehnologije tzv. klimatski-pametnog pristupa navodnjavanju i razvoju kapaciteta.
Projekat putem EBRD finansira i Vlada Izraela i Centralnoevropska inicijativa sa sedištem u Italiji. EBRD i FAO sarađuju sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u oblasti strateških investicija u sisteme navodnjavanja od 2018. godine.
FAO je učestvovao u zajedničkoj proceni prioriteta za navodnjavanje, što je pomoglo da se definiše opseg prvih kredita EBRD-a u iznosu od 15 mil EUR odobrenih za jačanje sistema navodnjavanja u decembru prošle godine.
Ovaj sajt koristi kolačiće kako bi obezbedili da imate što bolje iskustvo sa našim sajtom. Ukoliko nastavite da koristite ovaj sajt, to podrazumeva da ste saglasni sa našom politikom korišćenja.OkPolitika privatnosti