11343332030786304548

Moravke – svinje domaće proizvodnje vredne pažnje

Link kopiran u privremenu memoriju!

Uzgajivači srpske moravke smatraju da je meso ove autohtone rase izuzetno i neuporedivo sa drugim vrstama, iako zahteva više vremena i pažnje tokom stasavanja. Svinja moravka, zajedno sa šumadinkom i resavkom, predstavlja jednu od tri najpoznatije autohtone rase svinja u Srbiji. Iako je meso moravke visokog kvaliteta i ova rasa je otporna na bolesti, u prošlosti joj je pretio nestanak zbog prelaska mnogih proizvođača na profitabilnije strane rase.

Moravka 01
YouTube Screenshot Izvor: AgroTV Srbija

Srećom, situacija se promenila, te sve više uzgajivača prepoznaje vrednost moravke, čije meso postiže cene čak do 100% više od običnog svinjskog mesa. Ovaj trend potvrđuju i izveštaji sa specijalizovanih kanala i portala za domaći agrar. Uzgajivači, poput Vladimira Pavlovića iz Kremne kod Užica, ističu da ko jednom proba meso moravke, teško se vraća na bele svinje. Moravki je potrebno 10 do 12 meseci da sazri, što zahteva strpljenje, ali nagrade dolaze kroz kvalitet i cenu.

Uz moravke do dobiti

Moravka se pokazuje kao lako održiva rasa, otporna na hladnoću. Pritom, uzgajivači je hrane isključivo prirodnim miksom žitarica i lucerke, bez dodataka koncentrata. Đuro Karnjež, uzgajivač iz Rakovice na Fruškoj gori, dodaje da moravka ne zahteva posebne uslove smeštaja i može se oprasiti i u šumi, što dodatno olakšava njen uzgoj.

Moravka 02
YouTube Screenshot Izvor: AgroTV Srbija

Iako je nekada bila blizu nestanka, danas je moravka na putu oporavka. Poreklom iz doline reke Morave, moravka je nekada bila ključni izvozni brend Srbije pre nego što su strane rase preuzele primat. Uz državne subvencije i sve veće interesovanje za autohtone rase, više uzgajivača prepoznaje njen potencijal.

Glavni adut moravke je vrhunski kvalitet mesa. A isplativost njenog uzgoja je evidentna, uprkos tome što zahteva više hrane po kilogramu prirasta u odnosu na bele svinje. Uzgajivači, poput Pavlovića, postavljaju cene pečenice od moravke na 3.200 dinara, dok kobasice koštaju 2.000 dinara. Ovaj raspon cena pokazuje da postoji ekonomska logika u uzgoju ovih autohtonih rasa.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi