11343332030786304548

Na koji način izvoz agrarnih proizvoda trpi?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Izvoz poljoprivrednih proizvoda, koji je donedavno bio usmeren prema tržištima regiona i EU, danas se suočava sa novim izazovima. Iako su blizina tržišta, kraći rokovi isporuke i manji troškovi prevoza činili tržišta u regionu preferiranim, zbog slabijeg privrednog rasta u EU i drugim zemljama, srpski proizvođači počinju da razmišljaju o daljim destinacijama. Međutim, pitanje koje se postavlja je koliko su ova tržišta isplativa za mala i srednja preduzeća.

Svetlana Gumerova Nzvjwm1xwu0 Unsplash
Photo by Svetlana Gumerova on Unsplash

Vinarija Aleksić iz Vranja, koja se bavi proizvodnjom vina, izvozi svoja vina u 13 zemalja, uključujući Rusiju, Kinu, Brazil, SAD, Kanadu i UAE. Iako je njihov izvoz prisutan na mnogim tržištima, izvoz na daleke destinacije i dalje je izazovan. Suvlasnica vinarije, Dragana Janjić, ističe da je izvoz na udaljena tržišta ključan korak za širenje poslovanja, ali napominje da je potrebno istražiti tržište, navike potrošača, kao i regulative koje se razlikuju od zemlje do zemlje. Najveće izazove predstavljaju američko tržište, koje zahteva ispunjenje mnogih formulara, i kinesko tržište, gde su objašnjenja na kineskom jeziku i loši prevodi na engleski.

Janjić preporučuje vinari da iskoriste pomoć koju nude institucije poput Privredne komore Srbije i Razvojne agencije Srbije. Pritom bi oni trebalo i da prvo testiraju izvoz na manjim tržištima pre nego što investiraju na većim. Najperspektivnija tržišta za vino, prema njenom mišljenju, su Kina i Amerika. Kako ističe, uspešan izvoz zavisi od organizacije proizvođača, njegove spremnosti da se prilagodi specifičnim zahtevima i od strategije daljeg razvoja.

Bolja Zemlja Med Honey Košnica Saće Propolis (3)
Izvor: Bolja zemlja

Izvoz poljoprivrednih proizvoda: detaljnije

Poljoprivredni proizvođači sve više pokušavaju da pronađu nova tržišta, posebno u zemljama sa imućnim srednjim slojem građana. To su tržišta koja mogu platiti kvalitetne proizvode kao što su vina, med, ajvari i specifični začini. Na tržištima Skandinavije, Bliskog istoka, Severne Afrike, ali i Južne Amerike, srpski proizvođači traže prilike za plasman svojih proizvoda. Ipak, stručnjaci upozoravaju na izazove kao što su dugi rokovi isporuke i rizik od kvarenja osetljivih proizvoda.

Konzultant Dragoljub Rajić smatra da će se u budućnosti srpskim proizvođačima isplatiti da izvoze samo specifične proizvode ili prerađevine. Prema njegovom mišljenju, Ministarstvo poljoprivrede trebalo bi aktivnije da pregovara sa zemljama u kojima postoji interes za uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Srbije.

Nekoliko proizvođača, poput zadruge „Voćar“ iz Slankamena, pokušava da izveze jabuke u zemlje poput Indije, Rusije i Holandije. Međutim, susreću se sa problemima u transportu i carinskim procedurama. Iako je Srbija potpisala sporazume o slobodnoj trgovini sa nekim zemljama, visoke carine i konkurencija sa drugim zemljama otežavaju plasman proizvoda na strana tržišta.

U ovoj situaciji, proizvođači se suočavaju s neizvesnošću. Pritom se optimizam i strategije za izvoz često sukobljavaju sa problemima koji nastaju zbog složenih procedura, logističkih problema i političkih faktora.

Izvor: Agronews

Tagovi