Nezavisna asocijacija poljoprivrednika Srbije (NAPS) je pokrenula inicijativu za razgovore sa predstavnicima Vlade Srbije kako bi se rešili brojni problemi u poljoprivredi, koji su delimično uzrokovani sušom i značajno smanjenim prinosima ratarskih kultura. Ukoliko njihovi zahtevi za pomoć ne budu ispunjeni, spremni su da izraze nezadovoljstvo kroz proteste, izjavio je predsednik udruženja Jovica Jakšić.
Tačan datum razgovora još nije određen, ali je upravni odbor Asocijacije nedavno zaključio da je veliki broj poljoprivrednika na ivici opstanka. Miloš Radisavljević, član NAPS-a iz Kragujevca koji se bavi voćarstvom i ratarstvom, naveo je da je i prošla godina bila sušna, što je dovelo do velikih gubitaka i zaduženja među poljoprivrednicima. On je istakao da ni krediti ne bi bili od pomoći, jer nema načina da se oni vrate bez adekvatne podrške države.
Radisavljević je naveo primer svog voćnjaka od pet hektara, gde su prinosi višnje i šljive prepolovljeni, a šljive su dodatno oštećene gradom, što je rezultiralo prodajom po veoma niskim cenama od 18 do 22 dinara po kilogramu. Takođe, prinos suncokreta je smanjen za 50% u odnosu na prosek, dok se kukuruz na brdskim njivama ne isplati ni brati zbog ekstremno niskih prinosa, dok je u ravničarskim područjima prinos kukuruza smanjen na 2,5 do četiri tone po hektaru, u poređenju sa prošlogodišnjih šest do deset tona.
NAPS nema nadu za bolje sutra
Velizar Milosavljević iz Malog Crnića, takođe član NAPS-a, istakao je da je situacija u poljoprivredi katastrofalna. On obrađuje 160 hektara zemlje na kojima uzgaja kukuruz, pšenicu, suncokret i uljanu repicu. Ali, kako veli, suočava se sa velikim gubicima zbog visoke cene repromaterijala i smanjenih prinosa. Ovo je dovelo do gubitaka od najmanje 40% po hektaru, prema njegovim rečima. Milosavljević je podsetio na obećanja iz decembra 2023. godine, kada je tadašnja premijerka Ana Brnabić obećala subvencije od 35.000 dinara po hektaru, ali te subvencije još uvek nisu isplaćene. On je naglasio da je poslednji trenutak da država interveniše kako bi poljoprivreda opstala.
NAPS će na predstojećim razgovorima sa Ministarstvom poljoprivrede zahtevati hitnu isplatu neisplaćenih subvencija i povrat dela akcize za kupljeno gorivo. Takođe, na listi zahteva su i:
- ograničavanje marži za repromaterijal
- oslobađanje PDV-a za repromaterijal
- obezbeđivanje subvencionisanih kredita
- uređenje sistema za izdavanje kartica za kupovinu goriva
- obezbeđivanje otkupa poljoprivrednih proizvoda za robne rezerve
- sprečavanje monopolskog ponašanja na tržištu poljoprivrednih proizvoda.
Izvor: Agronews