11343332030786304548

Navodnjavanje ukratko: novi kanali, nove postavke

Link kopiran u privremenu memoriju!

Interesuje vas navodnjavanje? Evo šta za vas spremiše dobri ljudi iz preduzeća „Vode Vojvodine“. Plus, upoznajte se sa novim pokretnim sistemima za navodnjavanje, onako junački.

Image by AxxL from Pixabay

„Vode Vojvodine“ za užitak paora

Javno vodoprivredno preduzeće „Vode Vojvodine“ završilo je rekonstrukciju dva kanala u Sremu, Jaračke Jarčine i Galovače, ukupne dužine od 12 kilometara. Kanal Jaračka Jarčina se proteže kroz atar sela Jarak, dok kanal Galovača prolazi kroz atare Nikinaca i Hrtkovaca.

Tokom rekonstrukcije, putem mašinskog iskopavanja iz korita oba kanala, uklonjeno je približno 250.000 kubnih metara zemlje. Od tog iznosa, 30.000 kubika je raspoređeno duž obale Jaračke Jarčine, dok je preostalih 220.000 kubika transportovano na druge lokacije.

https://unsplash.com/photos/a-woman-standing-in-a-field-with-a-hose-QB0MjQv_Sg0

Rekonstrukcija kanala omogućava da se voda, koja se upumpava preko Crpne stanice „Jarak“ iz reke Save, distribuira kroz kanalsku mrežu do krajnjih korisnika. Po završetku izgradnje ustave i Crpne stanice „Jarak“, što se očekuje do kraja godine, biće stvoreni uslovi za navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta na oko 10.000 hektara. Ukupna vrednost investicije iznosila je oko 2,8 miliona evra i finansirana je sredstvima iz Abu Dabi fonda.

Ovi radovi predstavljaju početak širenja sistema za navodnjavanje u Sremu. U nastavku, potrebno je izgraditi novi spojni kanal koji će povezati podsistem Jaračka Jarčina sa sistemom Galovača – Vranj, čime će se omogućiti navodnjavanje poljoprivrednog zemljišta na skoro 20.000 hektara.

Image by u_cq5nour74s from Pixabay

Novi pokretni sistemi za navodnjavanje

Pokretni sistemi za navodnjavanje orošavanjem, poznati i kao sistemi za kišenje, sve više se koriste u velikim plantažama jagodastog voća u određenim zemljama, zahvaljujući svojoj praktičnosti i relativno malim zahtevima za radnom snagom. U Sjedinjenim Američkim Državama, često se primenjuju mobilni uređaji za navodnjavanje sa jednim prskalicom. Ovi uređaji su montirani na platformi sa točkovima koja je priključena traktoru, čime se omogućava njihovo kretanje između redova.

Opremljeni su velikim prskalicom sposobnom za raspršivanje vode u prečniku od 21 metar i više, kao i dugim crevom koje je namotano na vitlo. Vitlo, koje je pogonjeno benzinskim motorom, reguliše brzinu isporuke vode i omogućava prskalici da se kreće napred-nazad duž reda dok se crevo odmotava. Brzina kojom vitlo funkcioniše direktno utiče na količinu vode koja se koristi za zalivanje određene površine. Dovodno crevo je povezano sa hidrantom za snabdevanje vodom.

Image by Orna from Pixabay

Preporučene količine vode za zalivanje voćnjaka zavise od sistema navodnjavanja. Sistem kap po kap zahteva između 1.900 i 2.000 m³/ha, kišenje između 2.500 i 3.000 m³/ha, dok navodnjavanje u otvorene brazde zahteva oko 4.000 m³/ha.

Izvori: Poljoprivrednik, Dobro jutro

Tagovi