Pred praznike veterinarski inspektori pojačano nadziru i proveravaju hranu životinjskog porekla u objektima za proizvodnju i promet iste. Kako je saopšteno na sajtu Uprave za veterinu, sprovode se kontrole počevši od ulaza sirovine za izradu kontrolisane hrane, procesa proizvodnje, higijene, uslova skladištenja do distribucije gotovog proizvoda.
„U svim objektima u maloprodaji (samousluge, prodavnice delikatesa, ugostiteljski objekti, ribarnice, pijace) veterinarskom inspektoru se daju na uvid dokumenta kojima se dokazuje poreklo i sledljivost za svu količinu zatečene hrane životinjskog porekla namenjene prodaji. Ukoliko se ne može dokazati sledljivost i poreklo, veterinarski inspektor nalaže neškodljivo uništavanje iste kao nebezbedne za konzumiranje odnosno ishranu ljudi,“ stoji u saopštenju.
Pazite koju hranu uzimate!
Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede Srbije apeluje na potrošače da tokom praznika biraju hranu isključivo u odobrenim i registrovanim objektima za proizvodnju i prodaju hrane. To uključuje samousluge, hipermarkete, specijalizovane maloprodajne objekte poput mesara i ribarnica. Naravno, to podrazumeva i direktnu kupovinu od lokalnih proizvođača koji su registrovani za tradicionalne metode proizvodnje.
Uprava naglašava važnost kupovine proizvoda na pijacama isključivo od proverenih proizvođača. Treba obratiti pažnju gde su jasno istaknuti registarski broj gazdinstva i datum proizvodnje. Ovo je posebno važno kod hrane životinjskog porekla koja se izlaže u rashladnim vitrinama. Takođe, ističu važnost higijene prodavaca hrane, posuda i alata za rukovanje hranom. Ne treba zapostaviti ni potrebu za deklaracijom proizvoda koja bi trebala sadržavati informacije o proizvođaču, kontrolnom broju objekta, datumu klanja/proizvodnje/zamrzavanja, roku upotrebe i preporučenoj temperaturi čuvanja hrane.
„Treba poštovati uputstva proizvođača o načinu pripreme hrane i načinu konzumacije. Potrebno je naročito obratiti pažnju na rok trajanja proizvoda pre i posle otvaranja ili manipulacije. Ali i obratiti pažnju na izgled, boju, miris, eventualna oštećenja, buđ ili neprijatne mirise,“ saopšteno je u Upravi.
U izjavi se ističe da je preporučljivo tražiti mlevenje mesa u prisustvu kupca umesto da se kupuje unapred samleveno meso. Izuzetak ovoga jeste ako je meso originalno upakovano i deklarisano. Takođe, naglašava se važnost čuvanja fiskalnih računa i preporučuje da se u slučaju primetnih nepravilnosti odmah kontaktira odgovarajuća inspekcija.
„Uprava za veterinu skreće pažnju na obavezu da se svinjsko meso životinje zaklane na gazdinstvu proveri u veterinarskoj stanici ili ambulanti na prisustvo larvi trihinele,“ ističe se.
Izvor: Nova ekonomija