11343332030786304548

Nestlé: Regenerativna poljoprivreda smanjuje volatilnost prihoda

Link kopiran u privremenu memoriju!

Prihodi u poljoprivredi mogu biti znatno manje volatilni ako se regenerativna poljoprivreda aktivnije praktikuje, poručuje Ivanka Stojnić za sajt Bloomberg Adria. Stojnić, inače menadžerka za održivi razvoj u kompaniji Nestlé, za tržište jugoistične Evrope, izjavila je da ovaj vid poljoprivrede postiže pomenute rezultate zbog zdravijeg zemljišta koje ne zahteva mnogo inputa.

Po njenim rečima, kad zemljište postane zdravije, nije mu potrebno mnogo đubriva, te samim tim smanjuje nivo varijabilnosti prihoda. Pritom, kompanije poput giganta Nestlé aktivno zagovaraju i upotrebu znatno zdravijeg i ekonomičnijeg organskog đubriva. „Korišćenje prirodnijih inputa samim tim smanjuju zavisnost od od cena i đubriva i goriva. Takođe, regenerativna poljoprivrede zagovara i smanjenu obradu zemljišta koja dosta smanjuje upravo potrošnju goriva za mehanizaciju. Pa tako, recimo, upravo strip-till metoda, koja zapravo znači smanjenu obradu zemljišta, smanjuje potrošnju goriva i do 70 odsto,“ dodaje Stojnić.

Facebook Video Screenshot
Izvor: Nestlé Srbija zvanična Facebook stranica

Sagovornica se dotakla i samih prinosa. Primarni cilj koji ima regenerativna poljoprivreda nije uvećanje istih. Međutim, naglašava Stojnić, svakako da postoje dugoročni pozitivni efekti. U prvim godinama primene ove prakse, prinosi se ne menjaju bitnije po obimu i kvalitetu. Ono što se odmah primeti jeste stabilnost kvaliteta. Bez obzira na klimatske promene, koje su ovih godina znatno drastičnije, stabilnost prinosa u svakom smislu je ključna. Nakon nekoliko godina primene regenerativne poljoprivrede, iznela je Stojnić, zemljište ozdravljuje, a prinosi počinju da se uvećavaju.

Po pitanju zagađivača na globalnom nivou, poljoprivreda nažalost ima ogroman udeo konkretno u emisijama gasa sa efektom staklene bašte, sa 24%. Jedan od glavnih ciljeva regenerativne poljoprivrede je upravo u smanjenju tih emisija. “Poljoprivreda je zapravo veliki zagađivač i to se vraća i utiče dalje na poljoprivredu. Ukoliko je zemljište zdravije, ono može više ugljenika da apsorbuje iz atmosfere i zapravo nam postaje najveći saveznik u borbi protiv klimatskih promena,” ističe Stojnić.

Image by macrovector on Freepik

Nestlé i regenerativna poljoprivreda

Sagovornica je istakla svoja očekivanja da će svetske prehrambene kompanije vršiti pritisak na poljoprivredne proizvođače u smeru regenerativne poljoprivrede. Dodala je da se Nestlé obavezao da će do 2030. godine kupovati 50 odsto svojih sirovina upravo iz regenerativne poljoprivrede. “Mogu vam reći da i drugi veliki prehrambeni proizvođači imaju slične ciljeve. Naša je odgovornost da stvorimo tržište za plasiranje takvih sirovina i mi uveliko radimo na tome čak i u Srbiji,” zaključila je menadžerka za održivi razvoj.

Nestlé ogranak u Srbiji već aktivno radi na projektima regenerativne politike. Samo ove godine, realizovan je projekat odabira najboljih urbanih baštovana, u cilju ozelenjavanja urbanih površina kojima inače fali zelenila. Pritom, treba naglasiti da su predstavnici kompanije obišli banatsko naselje Kumane i predstavili prednosti održivih praksi u agraru u sklopu proizvodnje suncokreta. Ovim potezom, Nestlé je uključio lokalne proizvođače ove biljne kulture u njihov program regenerativne poljoprivrede, sa ciljem da se rašire i na druge kulture u narednim godinama.

Izvor: Bloomberg Adria

Pogledajte i: Nestlé Srbija i regenerativna poljoprivreda, Odabrani i nagrađeni najbolji urbani baštovani

Tagovi