Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije objavilo je javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednog gazdinstva. Ovi podsticaji se odnose na podršku za podizanje višegodišnjih proizvodnih zasada voćaka i hmelja za 2024. godinu, a zahtevi se mogu podneti do 17. oktobra 2024. godine.
Maksimalni iznos podsticaja koji korisnik može dobiti u jednoj kalendarskoj godini iznosi tri miliona dinara. Ovi podsticaji obuhvataju nove proizvodne zasade podignute u četvrtom kvartalu 2023. godine ili u prvom i drugom kvartalu 2024. godine, dok se zasadi jagoda mogu podizati i u trećem kvartalu tekuće godine. Investicije koje su predmet zahteva moraju biti u potpunosti realizovane u periodu od 1. januara 2023. do dana podnošenja zahteva, osim za investicije u nabavku naslona za zasade voćaka i hmelja, gde realizacija može trajati do 30. juna 2025. godine.
Sredstva opredeljena ovim pozivom uključuju nabavku sadnica voćaka i hmelja u iznosu od 2,5 miliona dinara, naslona za proizvodne zasade u vrednosti od 825.000 dinara, kao i sredstva za pripremu i obradu zemljišta, kopanje jamića za sadnju, te nabavku supstrata za proizvodne zasade borovnica i malina, što obuhvata 375.000 dinara. Dodatno, podsticaji pokrivaju hemijsku analizu zemljišta sa preporukom đubrenja, u vrednosti od 100.000 dinara.
Kako do novca za zasade voćaka i hmelja?
Posebna podrška se pruža za proizvodne zasade sa domaćim srpskim sortama. U ovom domenu se podsticaji za nabavku sadnica povećavaju za 100.000 dinara po hektaru. Takođe, maksimalni iznos podsticaja može biti uvećan za područja određenih upravnih okruga. Međutim, ovo se obavlja u skladu sa posebnim propisima o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Proizvodni zasadi za koje se podnose zahtevi moraju imati površinu od 0,05 do 2 hektara za šumske jagode. Dotični mogu da se prostiru od 0,1 do 5 hektara za jagodasto voće (osim šumskih jagoda) i hmelj. Pak sa druge strane su zasadi jabučastih, koštičavih, jezgrastih i drugih drvenastih voćaka predviđeni na površinama od 0,2 do 10 hektara.
Pravo na podsticaje imaju fizička lica, nosioci komercijalnih porodičnih gazdinstava i preduzetnici. Tu su uključena i pravna lica poput privrednih društava, zemljoradničkih zadruga, zadužbina, srednjih škola, naučnoistraživačkih organizacija, manastira i crkava. Proizvodni zasad može biti smešten na jednoj ili više katastarskih parcela. Međutim, uslov je da parcele budu međusobno povezane i čine jednu celinu.
Visina podsticaja se utvrđuje u procentualnom iznosu vrednosti prihvatljivih investicija. Obračun je odrađen bez uključenog poreza na dodatu vrednost (PDV) i neprihvatljivih troškova. Sve je ovo u skladu sa zakonom o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Informacije o ovom pozivu dostupne su putem telefona info-centra Ministarstva i kontakt centra Uprave za agrarna plaćanja. Dotične se mogu dobiti i na zvaničnoj internet stranici platforme eAgrar.
Izvor: AgroTV