Savez seoskih žena Srbije osnovan je sa ciljem poboljšanja kvaliteta života žena na selu, a njegovo sedište biće u Guči, selu poznatom po tradiciji i kulturi, kao i po Dragačevskom saboru trubača. Osnivanje Saveza deo je projekta „Umrežavanje udruženja seoskih žena u Srbiji“, koji je podržan od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Ključna misija Saveza jeste zaštita i unapređenje položaja žena na selu, uz fokus na različite oblasti poput poljoprivrede, kulture, obrazovanja, socijalnog rada, preduzetništva i zaštite ljudskih prava.
Na osnivačkoj Skupštini Saveza usvojen je Statut i izabrano rukovodstvo. Predsednica Skupštine je Nataša Vujašević iz sela Ježevica kod Čačka, dok su potpredsednice Verica Antonijević iz Koretišta, Svetlana Trifunović iz Vrnjačke Banje i Jovanka Šovljanski iz Inđije. Predsednica Izvršnog odbora je Viktorija Sekešan iz Vladimirovca u Vojvodini, a potpredsednice Svetlana Jevremović iz Guče, Gordana Đorić iz Gračanice i Marija Seočanac iz Novog Sela. Izabrano je i 27 članova Izvršnog odbora iz svih delova Srbije. Predsednica Nadzornog odbora je Vesna Stajić iz Novog Brda, dok su potpredsednici Marijana Šibak, Igor Jovanović, Ljiljana Gusić i još jedan član. Sekretar Saveza je Dušan R. Ivanović iz Guče.
Za šta se „Savez seoskih žena Srbije“ zalaže?
Savez seoskih žena Srbije ima širok spektar ciljeva. Oni uključuju:
- održivi razvoj sela
- očuvanje tradicije
- promociju kulture
- podršku zadrugarstvu i preduzetništvu
- unapređenje zdravstvenih i socijalnih usluga
- osnaživanje žena za aktivno učešće u društvu.
Savez takođe podstiče međunarodnu saradnju, civilno društvo i humanitarni rad.
Podršku osnivanju Saveza pružila je i grupa žena iz Slovenije, predvođena Irenom Ule, predsednicom Saveza seoskih žena Slovenije. U pitanju je organizacija koja okuplja 62 udruženja sa 3.600 članica. Među slovenačkim predstavnicama bile su Jelka Krivec, nosilac titule „Najbolje seoske žene Slovenije“ za 2016. godinu, i Fanika Simeonov, potpredsednica Sindikata poljoprivrednika Slovenije. Prisustvovale su i članice udruženja iz Tolmina, Slovenskih Konjica i Mirne Peči. Dodatnu podršku pružilo je Udruženje „Snaga prijateljstva – Amity“ iz Beograda.
Ovo osnivanje predstavlja značajan korak ka povezivanju i osnaživanju žena na selu. Omogućava im da kroz zajednički rad i razmenu iskustava unaprede svoje lokalne zajednice, očuvaju tradiciju i doprinesu održivom razvoju Srbije. Savez planira aktivno učešće u rešavanju ključnih izazova sa kojima se suočavaju žene na selu, od ekonomske sigurnosti do boljeg pristupa obrazovanju i zdravstvenim uslugama.
Izvor: Poljoprivrednik