Srbija ima idealne uslove za organski uzgoj ovaca. U brdsko-planinskim područjima najveći deo poljoprivrednog zemljišta sačinjavaju pašnjaci. Ovce najbolje od svih domaćih životinja iskorišćavaju pašnjake i daju proizvode visokog kvaliteta.
Interes za organsku poljoprivrednu proizvodnju u našem agraru raste iz godina u godinu, pogotovo u stočarstvu. Država se podjednako uključuje direktnim novčanim podsticajima, kako za biljnu tako i za životinjsku organsku proizvodnju. No, i pored toga, moderni agrarni proizvođači nisu uvek sigurni kako da pređu sa klasičnog na organski uzgoj ovaca. Ovom serijom članaka pokušaćemo da pomognemo putem korisnih informacija za organski uzgoj jagnjadi.

Proizvodnja
Uzgoj organske jagnjadi je sistem koji se zasniva na ispaši, te upravljanju pašnjacima i kontroli parazita. Farme koje planiraju da proizvode organsku jagnjad moraju da odgovaraju standardima ovog tipa proizvodnje, a većina vidova organskog uzgoja se kontroliše radi kvaliteta. To uključuje sledeće:
- Obroci, najmanje 30% ukupne stočne hrane, u svakom trenutku.
- Stalni pristup pašnjaku tokom sezonske ispaše.
- Organski sertifikovane soli i minerali
- Organski sertifikovana slama kao prostirka
- Zabrana hemijski obrađenog drveta za ogradu ili srodne strukture
- Adekvatna dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija
- 0% kontakta sa bilo kojom neorganskom materijom tokom transporta ovaca
- Detaljno očišćena vozila ili prikolice pre i posle transporta, sa potpisanom deklaracijom o sanaciji prema organskim specifikacijama.
Organski sertifikat
Sertifikat je pismeno uverenje kojim ovlašćena kontrolna organizacija potvrđuje da je organski proizvod ili proces proizvodnje u skladu sa adekvatnim i savremenim standardima i principima. Svaki učesnik organske proizvodnje mora biti kontrolisan. To uključuje proizvođače, prerađivače, izvoznike i uvoznike. Delatnik mora da poseduje validni sertifikat kojim se potvrđuje da je njegova delatnost bila pod kontrolom propisne kontrolne organizacije.
Pravilnik o kontroli i sertifikaciji u organskoj proizvodnji možete naći ovde.
Vođenje zapisnika
Organska proizvodnja zahteva revnosno vođenje zapisnika. Proizvođači mogu da sami osmisle sopstvene obrasce, pod uslovom da u njima obuhvate sve neophodne informacije i pomoću istih lako mogu da izvrše reviziju.
Uzgajivač organskih jagnjadi moraju da dostave sledeće:
- Trogodišnju istoriju polja za svaki ar zemlje u proizvodnji
- Opis rotacije letine i pašnjaka
- Pojedinačnu identifikaciju ovaca koja se odnosi na vođenje zapisnika o razvoju i zdravstvenom stanju
- Arsku mapu
- Izvore spoljašnjih unosa (hrana, dodaci, zamena za mleko)
- Metode đubrenja
- Metode upravljanja štetočinama, korovom i bolestima
- Vrste korišćenih sistema skladištenja
- Tipa korišćene opreme.
Zabranjene supstance
Proizvođači moraju da se upoznaju sa programom za proizvodnju organske hrane koji sadrži spisak dozvoljenih i zabranjenih supstanci u organskom uzgoju. Mogući izvor kontaminacije mora da se promptno prepozna i zabeleži. Postupci na farmi koji smanjuju taj rizik takođe moraju biti zabeleženi. Pritom, proizvođač mora da postavi zaštitne zone između organskih polja i područja koja bi mogla da sadrže zagađivače (polja sa konvencionalnim uzgojem, autoputevi i sl.). Proizvođači koji se prijavljuju za organski status moraju o tome obavestiti susedne farme.
Spisak zabranjenih supstanci se menja svakim novim istraživanjem. Adekvatan izvor za uzgajivače-početnike se nalazi u sledećoj publikaciji.

Prijava za sertifikat
Postupak sertifikacije za zemljište za uzgoj i seno može trajati 3 godine. Pritom, mora proći najmanje 3 pune godine od poslednjeg korišćenja zabranjene supstance do dodele sertifikata. Uzgajivač mora da sa sobom ima jasno vođeni zapisnik, kao i prateća dokumenta poput dole izlistanih:
- analiza vode
- analiza zemljišta
- priznanice za nabavku organske hrane
- priznanice za nabavku priplodne stoke.
Proizvođači jagnjadi bi trebalo da kontaktiraju adekvatnu organizaciju pre nego što se daju u sam proces proizvodnje.
Nastaviće se…
Izvor: Veterina.info (upor. AgroInfo.net )