11343332030786304548

Organska proizvodnja jagnjadi: Treći deo

Link kopiran u privremenu memoriju!

Dolazimo i do trećeg dela serije članaka o organskoj proizvodnji jagnjadi. Ovde nam je fokus na razmnožavanje, kao i na kontrolu parazita.

Razmnožavanje i uzgoj

Da bi organska proizvodnja jagnjadi bila uspešna, mora da sadrži sledeće elemente:

  • dobre reprodukcione osobine grla
  • snažna telesna konstitucija
  • razvijena otpornost na bolesti i parazite
  • sposobnost za kvalitetnu ispašu. Pž

Struka preporučuje da se sve jedinke na farmi rode i uzgajaju u organskom sistemu. Naravno, ima odstupanja. Otprilike do 10% priplodnih životinja može da se uzgaja na neorganskim resursima svake godine. Naravno, ova grla ne mogu da se preprodaju kao organski uzgajana ukoliko ih uzgajivač drži manje od godinu dana. Srazmerno tome, ne mogu se ni zaklati niti prodavati kao organsko meso.

Foto: Pixabay

Identifikacija i jasno vođenje zapisnika je ovde posebno bitno, jer uzgajivač mora tačno da zna koja grla su mu organski uzgojena, a koja ne. Veštačka inseminacija je generalno dozvoljena zarad reduciranja rizika zaraze od stoke uzgajane van organske farme. Ne sme se obavljati sinhronizacija vremena parenja, kao ni embrio-transfer.

Treba naglasiti da ne postoji pouzdana detekcija vremena parenja kod ovaca. Samim tim, veštačka inseminacija bez sinhronizacije jedinki dovodi do manjeg postotka novorođenih jaganjca.

Endoparaziti

Ovaj segment proizvodnje je izuzetno komplikovan. Naime, ovce prirodnom ispašom unose parazite u telo. U klasičnoj proizvodnji, ti paraziti bi se tretirali kakvim sredstvom za suzbijanje. Međutim, u organskoj proizvodnji korišćenje takvih sredstava je strogo zabranjeno. U ovom slučaju, najbolje je konsultovati se sa agencijom koja dodeluje sertifikate za organski uzgoj.

Kontrola parazita: Alternativne strategije

Postoje načini da se izbegnu bolesti i reducira pojava endoparazita na minimum. Najčešće to zahteva promenu režima ishrane, kao i dnevne rutine životinja.

Strategije za kontrolu endoparazita su sledeće:

  • prehrana biljkama punih belančevina i tanina
  • strateško i sporadično raspoređivanje odobrenih sredstava (obavezno u konsultaciji sa sertifikacionom agencijom)
  • Organska ispaša na travnjacima sa travom do 10 cm ali nikako nižom od 5 cm
  • Kultivisanje jednogodišnjih pašnjaka za jagnjad
  • Precizirati tačno vreme tokom godine za ispašu (zarad izbegavanja pretoplog ili prehladnog vremena)
  • Ispaša samo i isključivo sa suvim travama i biljem
  • Izdvajanje ovaca loših telesnih sklopova iz stada.

Sumacija

Organski proizvodi su trenutno najbrže rastući prehrambeni sektor, i u ovčarstvu (i generalno stočarstvu) i u širem agraru. Bavljenje ovim poslom može da ruralnim proizvođačima ostvari dobar profit, a potrošačima zdravu hranu etički uzgajanu u najprirodnijim mogućim uslovima. U početku je nužno imati dosta dokumentacije, pogotovo za dobijanje sertifikata, ali se sve to na kraju isplati kada se prvi kilogram organske jagnjetine proda.

Izvor: Veterina.info (upor. AgroInfo.net )

 

Tagovi