U slovenačkom naselju Višnja Gora, u Kući kranjske pčele, održan je oficijelni inicijativni sastanak i najavljen novoformirani Evropski pčelarski savez. Sastanak je konačno održan nakon više od godinu dana konsultacija na više nivoa u okviru više zemalja šireg regiona.
Deo saopštenja Saveza pčelarskih organizacija Srbije, odnosno SPOS, povodom osnivanja novog Evropskog saveza pčelara, ovde prenosimo verbatim:
Sastanku su prisustvovali predstavnici pčelarskih saveza Slovenije, Češke, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine (Republike Srpske), Makedonije i Crne Gore, koji su se dogovorili da pristupe osnivanju Evropskog pčelarskog saveza JER NAM JE NEOPHODAN! I iz još nekoliko evropskih pčelarskih saveza (Mađarska i drugi) već su pristigli pozitivni signali za ostvarenje ove inicijative, ali nisu mogli da budu prisutni na današnjem sastanku iz objektivnih razloga.
Učesnici skupa podržali su sve aktivnosti Apimondije na unapređenju pčelarstva, ali su izdvojili lokalne evropske probleme koje moraju sami da rešavaju evropski pčelari na lokalnom evropskom nivou.
Evropski pčelarski savez: pojedinosti
Tri ključna cilja su navedena kao razlog osnivanja Evropskog pčelarskog saveza. Redom, to su:
- Borba protiv falsifikovanog meda koji je preplavio tržište Evrope
- Borba za uvođenje posebnih subvencija po košnici (po osnovu doprinosa oprašivanju gajenog i negajenog bilja) i unapređenja ekologije
- Borba protiv nepravilne upotrebe pesticida otrovnih za pčele.
Spisak ciljeva je jako dug i sveobuhvatan, naglašavaju članovi SPOS-a. U svojoj celosti biće predstavljen tek u narednom periodu. Međutim, apostrofiraju pčelari, ova tri cilja su krucijalna i na početku rada Evropskog saveza moraju biti okosnica njegovih aktivnosti.
Dogovoreno je da se osnivačka skupština Evropskog pčelarskog saveza održi na ”neutralnom terenu” odnosno u Srbiji, u Rači, u Centru za obrazovanje Pogona za prikupljanje i plasman meda pčelara SPOS-a ”NAŠ MED” doo, 10. februara 2024. godine. Do tada, radiće se na animiranju svih evropskih pčelarskih saveza da pristupe ovoj inicijativi. “Što nas više bude bilo u Savezu, to ćemo imati više uspeha u radu i veću težinu u borbi pred nadležnim institucijama Evropske Unije,” ističu članovi SPOS-a.
Nakon sastanka, održan je zajednički radni ručak sa predsednikom Svetske pčelarske federacije APIMONDIJA Džefom Petisom iz SAD-a i direktorkom Kuće kranjske pčele Majom Lampret. SPOS se Lampertovoj posebno zahvalio na domaćinstvu ovom značajnom skupu.
Izvor: SPOS