Pregovori između proizvođača malina, hladnjačara i Ministarstva poljoprivrede su propali. Proizvođači su poslali zahtev predsedniku i premijeru Srbije da iznesu svoj problem i odluče o budućnosti proizvodnje maline. Površine malinjaka u Srbiji su se smanjile sa nekadašnjih 15.000 hektara, kada je godišnji rod bio oko 80.000 tona, na oko 10.000 hektara. Problemi su počeli sa starenjem zasada, njihovim isušivanjem i vađenjem.
Predsednik Asocijacije malinara Srbije, Dobrivoje Radović, navodi da je rod u ivanjičkim malinjacima manji od 40 do 70 odsto. Voćare može spasiti samo dobra otkupna cena, ali nje nema. Zbog mraza u aprilu i jakog vetra, došlo je do smrzavanja ploda. Očekuju cenu od 400 dinara po kilogramu, što bi pokrilo troškove ulaganja i donelo malu zaradu. Ova situacija nije jedinstvena za Ivanjicu, već je prisutna u celoj Srbiji.
Malina na sve manje parcela
Dragojle Jovančić iz Ivanjice, koji ima 30 ari pod malinom, očekivao je rod od 45 do 50 tona, ali zbog nepovoljnih vremenskih uslova očekuje daleko manji prinos. Ima sorte fertodi i vilamet, ali je vilamet skoro propao. Nada se ceni od 350 do 400 dinara kako bi pokrio troškove proizvodnje.
Ministar poljoprivrede Srbije, u nedavnoj poseti Arilju, istakao je da je godina dodatno otežana snegom koji je u aprilu pogodio ariljski kraj, što će sigurno smanjiti ovogodišnji rod. Ministarstvo će se potruditi da uspostavi dijalog između malinara, otkupljivača i Privredne komore Srbije kako bi se pronašlo najbolje rešenje.
Proizvođači malina ove godine traže minimalnu otkupnu cenu od 300 dinara po kilogramu. Na poslednjim pregovorima im je ponuđeno 260 dinara, što su odbili i predložili da ta sredstva idu u humanitarne svrhe. Hladnjačari nisu popustili, a država je, prema proizvođačima, bila nemi posmatrač.
Situacija oko izvoza
Izvoz malina iz Srbije je opao tokom 2023. godine, nastavljajući trend iz 2022. godine. Vrednost izvoza 2023. godine je iznosila oko 280 miliona evra, što je za trećinu manje nego 2021. godine. Tokom 2022. godine, izvoz malina je pao na 68.752 tona, a ukupno je vredeo 378,98 miliona evra. U periodu od januara do novembra 2023. godine, izvezeno je 65.995 tona malina u ukupnoj vrednosti od 280,39 miliona evra.
Proizvođači malina u Srbiji se suočavaju sa velikim izazovima zbog nepovoljnih vremenskih uslova, niske otkupne cene i pada izvoza. Bez adekvatne podrške države i organizovanog otkupa, mnogi proizvođači će biti primorani da prekinu proizvodnju. Uvođenje sistemskih rešenja i uspostavljanje dijaloga između svih relevantnih strana je ključno za opstanak malinarstva u Srbiji.
Izvor: biznis.rs