Trenutno je u toku vršidba suncokreta, ali prva berba ne obećava mnogo, barem kako ističu ratari. Prinosi su manji nego što se očekivalo, dok je kvalitet i više nego solidan. Međutim, cena ove izuzetno važne kulture je, zapravo, prilično nepovoljna. Ovo izaziva zabrinutost među proizvođačima koji se već godinama suočavaju s finansijskim poteškoćama. O tome šta se može očekivati, govorio je Jovica Jakšić iz Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije.
Otkud to da je cena suncokreta tako srozana?
Vršidba suncokreta počela je na parcelama gde je suncokret, kako se navodi, “pregoreo”. Zbog niske vlage, prinosi su veoma niski, u proseku oko dve tone po hektaru. Ipak, postoji nada da će kasnija vršidba doneti bolje rezultate. Glavni problem, međutim, leži u ceni. Dok je pre bio zabeležen nivo od 365 evra plus PDV po toni, aktuelna akontna cena je snižena na 37 dinara plus PDV.
U poređenju sa cenama u okruženju, gde je cena suncokreta u Bugarskoj 450 evra plus PDV, a u regionu se kreće između 47 i 51 dinar, trenutna cena u Srbiji se čini izuzetno nepovoljnom. Ranijih godina, akontne cene su bile povećane, ali trenutna cena je viđena kao razočaravajuća i ponižavajuća za proizvođače.
Postoji mala šansa za izvoz zbog ranije dogovorenih kvota, a većina suncokreta ide prerađivačima u Srbiji. Iako je naše ulje kvalitetno, nedostatak organizovanosti i skladišnih kapaciteta sprečava efikasan izvoz. Takođe, izvozne aktivnosti su prethodno bile obustavljene zbog zaliha sirovog ulja.
Jakšić smatra da bi izvoz ulja mogao biti moguć, ali trenutna situacija je poražavajuća. Proizvođači su prinuđeni da se dodatno zaduže kod uljarica jer su subvencionisani poljoprivredni krediti zaustavljeni. Tokom poslednje dve godine, poljoprivrednici su se suočavali s finansijskim gubicima na svim kulturama. Prema Jakšiću, poslednja decenija nije imala gore godine od prethodne dve, s obzirom na to da su cene naših proizvoda niže nego u regionu, a tržište nije adekvatno uređeno.
Izvor: Dobro jutro