Ukoliko uzgajate ovce i/ili koze, treba da se pripremite za letnji period po pitanju ishrane. Oscilacije u temperaturi dakako utiču na zdravlje životinja. Samim tim je ključno prići hranjenju ovaca i koza na najadekvatniji mogući način kako biste zadržali isti kvalitet mesa, mleka i, u slučaju ovaca, vune.
Kako hraniti ovce i koze na temperaturi iznad 30°C?
Za ishranu ovaca i koza tokom leta, zelena hrana ili paša je najbolja i najvrednija opcija, a ujedno je i najjeftinija. Tokom vegetacije, ovce i koze uglavnom zadovoljavaju svoje potrebe pašom, dok se prihranjuju samo ako pašnjak nije dovoljno kvalitetan.
Broj napajanja i potrebe za vodom zavise od godišnjeg doba, temperature i vlažnosti vazduha, tipa ishrane i količine suve materije u obroku. Leti su potrebe za vodom veće i kreću se od 5-6 do 10 litara po grlu dnevno. Najbolje je da ovce imaju stalni pristup vodi kako bi mogle da je piju po volji.
Ako nije moguće obezbediti stalan pristup vodi, ovce i koze treba pojiti dva do tri puta dnevno, po mogućstvu češće. U tom slučaju, voda se daje nakon hranjenja ili barem nakon konzumiranja jednog dela obroka.
Pašnjaci se najefikasnije koriste kada zajedno pasu goveda i ovce. Najaktuelnija je pregonska ispaša, koja podrazumeva podelu pašnjaka na manje delove – pregone. Životinje se napasaju prelazeći sa jednog pregona na drugi, po istom redosledu, tokom nekoliko ciklusa u vegetacionom periodu. Na popasenim pregonima dolazi do regeneracije travne mase pre sledećeg korišćenja.
Površina svakog pregona mora biti prilagođena broju i potrebama stoke, kao i prinosu travne mase. U suprotnom, životinje će provesti znatan deo vremena u kretanju, što će dovesti do zgaženja biljaka, utabavanja terena i smanjenja krajnjeg efekta.
Dužina pašnog perioda zavisi od dužine vegetacije. Na nadmorskim visinama do 300 metara pašni period traje prosečno 180 dana, na visinama od 300-500 metara 156 dana, na visinama od 500-1000 metara oko 140 dana, a iznad 1000 metara do 120 dana.
Izvor: Dobro jutro