Nekoliko vrelih talasa, praćenih vrućim vetrom, pogodili su Pčinjski okrug u junu i julu, prouzrokujući ožegotine na listovima, stablima i delovima korenova biljaka. Ove ožegotine su se najčešće pojavile na biljkama kao što su paprika, paradajz, kruška, lubenica i dinja, posebno na delovima izloženim direktnom suncu. Na plodovima okrenutim prema suncu pojavljuju se svetle, ulegnute mrlje koje ih čine sklonim bržem propadanju i neukusnim za jelo.
Nada Lazović Đoković, savetodavac za ratarstvo u vranjskoj Poljoprivredno-savetodavnoj stručnoj službi (PSSS), preporučuje poljoprivrednicima korišćenje sredstava koja smanjuju dehidrataciju i isparavanje, poput zeolita koji se otapa u vodi i koristi za tretiranje biljaka svakih desetak dana. Zeolit stvara zaštitni sloj koji odbija sunčeve zrake i štiti biljke od vrelog vetra.
Zasena pomaže
Najefikasnija zaštita za biljke je zasena koja smanjuje direktnu izloženost suncu. Razne vrste mreža mogu se koristiti u tu svrhu, u zavisnosti od gustine tkanja. Lagane mreže su idealne za šargarepu ili kupus, dok je za papriku i paradajz potrebna mreža postavljena na visokoj armaturi. Ove mreže apsorbuju toplinu, smanjuju zračenje i štite biljke od vetra i letnjih oluja.
Lazović Đoković ističe da ožegotine nastaju i zbog nedovoljne zaštite plodova lisnom masom biljaka. Ovaj problem može se ublažiti dodavanjem azotnih đubriva koja podstiču rast lisne mase, štiteći plod od sunca. Na mestima ožegotina često se razvija crna navlaka od saprofitnih gljiva, pa je neophodno koristiti fungicide protiv truleži sa kratkom karencom.
Paprika je trenutno u fazi plodonošenja, a u ovim uslovima je smanjeno usvajanje hraniva iz zemljišta, pa se preporučuje folijarna prihrana svakih sedam do deset dana, u zavisnosti od stanja useva. Folijarna prihrana i zalivanje treba da se izbegavaju tokom najtoplijeg dela dana. Nakon prve i druge berbe preporučuje se upotreba đubriva s odnosom NPK 2:1:4, kao i posebno primenjivanje kalcijuma.
Ožegotine posledica manjka kalcijuma
Na mnogim parcelama uočeni su simptomi suve vršne truleži na plodovima. Kalcijum se sporo transportuje kroz zemljište, pa se savetuje primena kalcijuma dve nedelje nakon rasađivanja kroz sistem, a folijarna prihrana tokom cvetanja paprike. Potrebno je voditi računa o koncentraciji kako se ne bi pojavile ožegotine na listovima.
Nedostatak kalcijuma u biljkama najčešće se javlja tokom dužih sušnih perioda, kada se kalcijum usmerava prema listovima, pa plodovi ne dobijaju dovoljno ovog hranjivog elementa, što sprečava razvoj ćelija i izaziva odumiranje tkiva. Do vršnog truleža može doći i zbog oštećenog korena usled međuredne kultivacije, napada štetočina ili biljnih bolesti.
Paprika je kultura koja voli topla leta, ali je osetljiva na nedostatak vode, posebno tokom faze plodonošenja kada može doći do opadanja formiranih plodova. Stoga je potrebno češće zalivanje sa manjim količinama vode, posebno na težim zemljištima gde se ređe sprovodi navodnjavanje.
Izvor: Dobro jutro