11343332030786304548

Pančevo: malina spremna za oktobarsku berbu

Link kopiran u privremenu memoriju!

Kako Gazdinstvo Arsić u Pančevačkom naselju Misa može da se pohvali time da će njihova malina biti spremna za berbu i u oktobru mesecu, prenosi „Politika“.

Stojna Arsić i njeni sinovi Bojan i Saša su sa sortom „polona” kombinovali su kasnu jesenju „polku”. Ali je ova godina jedna od lošijih za sve vrste. Samim tim je i berba počela ranije i svakoga dana se utrkuju sa vremenom.

Foto: Pixabay

„Uslovi  su tokom čitave ove sezone bili daleko od savršenih, pre svega za letnju malinu, koju takođe držimo. Vreme, jako sunce – jaka kiša, uticalo je da nam jedna tura brzo trulila, a druga imala opekotine. A takve niko neće,“ naglasila je Arsić.

U nastavku izjave dotakla se drugih problema sa malinama. „I smrdibuba koje isušuju plod bilo je više nego lane. Preventive nema, sad im je vreme, a ne smeš da prskaš kad je malina u procesu završnog zrenja. Dok nam je, istina, kraća suša ovog leta, u jednom trenutku gotovo prepolovila rod, ovoj jesenjoj bi još mogla nauditi vlaga, jutarnje slane, ukoliko bude hladno i mnogo padavina. Jedino možemo da se pohvalimo da su nas zaobišli veće nevreme i grad kojih je u drugim krajevima bilo,“ dodala je.

Foto: Pixabay

Malina delatnost Arsića već deceniju

Arsići, sem malina, uzgajaju i kukuruz, soju i suncokret. Crvenim zlatom je Stojna tek krenula da se bavi pre desetak godina. Jedna od prednosti  kasne maline koju Arsići uzgajaju je i to što se na kraju berbe kosi, jer teren u Banatu to dozvoljava. Pritom, novi mladari na proleće niču sami iz zemlje po kosidbi. Ipak, mašinska berba ne čuva plod kao pri ručnoj, pa takva malina ne može u prvu klasu, nego završava u industrijskoj preradi.

„Ni otkupnom cenom, od 140 do 180 dinara, koja je za jesenju malinu u rangu letnje ili je neznatno niža, nisu se baš proslavili. Ali su bar obrada i berba jednostavniji, jer je lakše naći pomoć nego usred leta,“ ističe Arsić. „Posle deset godina, u situaciji smo da malinjak zanavljamo na delovima gde su se strukovi istrošili i, bez obzira na sve, nameravamo da se više okrenemo jesenjim sortama.”

Foto: Facebook/Malina Ratkovo

Kako ona navodi, kasnije sorrte malina se nešto sporije beru. “Jer lastari nisu vezani, pa se mora voditi računa da se ne lome. Obavezna su i dva do tri plevljenja i proređivanje. Krajem maja kreće prvo, a krajem juna drugo. A koliko će biti uklanjanja korova zavisi od vremenskih uslova. S druge strane, iako su ove sorte otpornije, i one traže određene optimalne uslove. Kad je jesen kišna mnogo više strada, a ako rano krenu niske temperature, opet je problem, jer berba može da  potraje i do početka novembra, a ispod nule „polka” ne može da opstane. Zato je najbolji izbor kombinacija sa letnjim sortama.“

Izvor: Politika

Tagovi