Napadi medveda na domaće životinje postali su sve češći u selima Zlatibora, što potvrđuje slučaj Milenka Dragutinovića iz sela Branešci. Krajem jula, medved mu je ubio pet ovaca, ostavljajući preostalih pet nepovređene. Milenko i njegova supruga Milesa oslanjaju se na poljoprivredu kao jedini izvor prihoda, pa je šteta koju im je medved naneo značajna. Kako je medved zaštićena vrsta, Milenko može da potražuje naknadu za štetu od Ministarstva za zaštitu životne sredine, u iznosu od približno 90.000 dinara.
Milenko je incident primetio rano ujutru, kada su preostale ovce pokazivale znakove uznemirenosti. Polovina njegovih ovaca bila je zaklana, a tela su bila razbacana na različitim mestima. Milenko je odmah posumnjao da je napadač bio medved, jer je šteta bila karakteristična – utrobe ovaca bile su rasporene, a kičme polomljene, za razliku od napada vuka koji obično hvata za vrat. Ovo potvrđuju i članovi Lovačkog udruženja „Zlatibor Čajetina“, koji ističu da napadi medveda imaju specifične karakteristike i da su lako prepoznatljivi.
Šteta od napada medveda primetna
Osim životinja, medvedi prave štetu i na voću i medu, često lomeći voćke i prevrćući košnice u potrazi za hranom. Da bi se potvrdilo da je medved uzrok štete, stručnjaci izlaze na teren i prikupljaju dokaze, poput dlaka ili izmeta. Nakon što se šteta prijavi, inspektori i stručnjaci za zaštitu životne sredine dolaze da utvrde uzrok, a proces uključuje i saradnju sa veterinarima i drugim stručnjacima.
Kako bi se zaštitili od budućih napada, poljoprivrednici mogu koristiti različite metode, uključujući električne ograde. Milenko je odlučio da svake večeri zatvara ovce u štalu kako bi ih zaštitio. Iako ga šteta pogađa, Milenko izražava olakšanje što medved nije napao njegove konje, posebno ždrebe Spasa, za koje je emotivno vezan.
Nadoknada neretko kasni
Medvedi su ranije bili gotovo istrebljeni u ovom regionu, ali se poslednjih godina njihova populacija oporavlja, što dovodi do češćih susreta sa ljudima. Lovačko udruženje „Zlatibor Čajetina“ radi na monitoringu medveda i procenjuje da na ovom području ima oko 20 jedinki. Kako bi se smanjio rizik od konflikta između ljudi i medveda, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije pokrenulo je projekat „I mede i med, da uvedemo red“, koji uključuje postavljanje ograda i sadnju voćki kao alternativnog izvora hrane za medvede. Ovaj projekat realizuje se u Zlatiborskom i delu Raškog okruga, gde se nalazi najveća populacija mrkog medveda.
Uprkos ovim naporima, štete na poljoprivrednim imanjima su i dalje prisutne, a proces dobijanja naknade može biti dugotrajan. Milenko čeka isplatu naknade za štetu. Ali i dalje ostaje optimističan, verujući da će mu naknada biti isplaćena u dogledno vreme. U međuvremenu, on i njegova supruga nastavljaju sa svojim svakodnevnim poslovima na imanju. I dalje su svesni da žive u blizini divljih životinja i prirode koja ima svoje zakone.
Izvor: AgroTV