Naslovna Poljoprivreda Pčelari počinju novu sezonu; evo kako da se spremite za nove izazove

Pčelari počinju novu sezonu; evo kako da se spremite za nove izazove

146
0

Pčelari našeg podneblja prvi dan avgusta smatraju novom godinom. Kako dani bivaju sve kraći i sunce se sve niže na horizontu pomera, pčelari preduzimaju potrebne radnje kako bi pripremili svoja društva za prezimljavanje. Za uspešno zimovanje, neophodno je obezbediti dovoljno zdravih pčela i dovoljno dobre zimnice. Sada je trenutak za popunjavanje rezervi pčelinje hrane. Ukoliko nema dovoljno kvalitetnog meda u košnici, ovaj nedostatak treba nadoknaditi prihranom, odnosno sirupom od konzumnog šećera.

Foto: Pixabay

Šta treba da radite, pčelari?

Prvi avgust je pčelarska Nova godina jer od tog datuma započinje novi ciklus životnih aktivnosti u košnici. Pčelari se pripremaju za ovaj period detaljnim pregledom svih društava, nakon završetka suncokretove paše. Tokom pregleda utvrđuje se zdravstveno stanje pčelinje zajednice. Proizvodni deo pčelinjaka tokom medobranja je često seljen i boravio je na terenima sa mnogo drugih pčelinjaka, što zahteva dodatnu pažnju.

Najveća opasnost za pčele je zaražavanje varoom. Pregledom se takođe utvrđuje kvalitet matice, saća i stanje hrane. U svakom društvu treba da se nalazi oko petnaest kilograma kvalitetnog meda, koji mora biti raspoređen u okvirima na kojima će biti pčelinje klube. Med treba da bude svetao, a nikako medljika. Medljika je med bogat mineralnim materijama, što ga čini kvalitetnim za ljudsku upotrebu, ali je za zimovanje pčela poguban jer se vari sa velikim ostatkom, što u zimskim mesecima predstavlja nerešiv problem.

Foto: Freepik/prostooleh

Ako medljike nema mnogo, prihranjivanjem šećernim sirupom u količini od četiri do pet litara obezbeđuje se hrana za bezbedno prezimljavanje. Leta na košnicama treba suziti, jer je u bespašnom periodu, posebno tokom prihranjivanja sirupom, velika opasnost od grabeži. Dugogodišnji pčelar, profesor emeritus Dejan Kreculj, naglašava značaj ovih koraka za uspešno prezimljavanje pčela.

Edukacija pre svega

Priprema pčela za zimu je ključna za njihovo preživljavanje i produktivnost naredne godine. Pčelari moraju biti pažljivi i temeljni u obezbeđivanju svih potrebnih uslova za svoje pčele. To uključuje redovne preglede, obezbeđivanje adekvatne hrane i zaštitu od bolesti i parazita. Pravilna priprema pčela za zimu može značajno uticati na njihovu sposobnost da prežive hladne mesece i budu spremne za prolećne paše.

Izvor: Bolja zemlja

Pored tehničkih aspekata pčelarenja, pčelari takođe moraju biti edukovani i informisani o najnovijim metodama i praksama u pčelarstvu. Kontinuirano obrazovanje i razmena iskustava sa drugim pčelarima mogu doprineti uspehu u ovoj delatnosti. Uspostavljanje saradnje sa stručnjacima i institucijama koje se bave pčelarstvom može pružiti dodatnu podršku i resurse pčelarima.

Uzimajući sve ovo u obzir, pčelari moraju biti dobro organizovani i posvećeni kako bi obezbedili zdravlje i produktivnost svojih pčelinjih društava. Pravilna priprema za zimu je samo jedan od mnogih koraka u ovom procesu, ali je od suštinskog značaja za dugoročni uspeh u pčelarstvu. Posvećenost, pažnja prema detaljima i stalno usavršavanje su ključni za uspešno pčelarenje i obezbeđivanje visokokvalitetnog meda i drugih pčelinjih proizvoda.

Izvor: Poljoprivrednik