Stefan Petrović je sa suprugom na svojoj dedovini na planini Radan, u selu Bogujevcu kod Prokuplja, gde mu je okupacija pčelarstvo. Pčelarstvo uz eko-održivo voćarstvo. A zašto baš eko-održivo? Pa, kada bračni par poljoprivredno obrazovanih ljudi, inženjera poljoprivrede smera stočarstvo, dođe na ideju da se uz pčelarstvo bave organskom proizvodnjom, ishod može biti samo jedan – i to pozitivan.
Zasadili su šljivik na pola hektara, a onda i borovnice. Isprva ih je bilo samo na 8 ari. Danas je već druga priča – Petrovići uzgajaju uspešno borovnice na bezmalo 23,5 ara. Kako Stefan navodi, već 8 godina se bave aktivno organskom proizvodnjom šljiva i borovnica, ali i pčelarstvom.
„Kroz godine smo ulagali u zasade, opremu i mehanizaciju tako da uspevamo da sav posao obavljamo samostalno. Smatramo da je organska proizvodnja kao takva veoma složena i kompleksna te ovaj vid proizvodnje zahteva sasvim drugačiji pristup i veće angažovanje, kako finansijski tako i vremenski jer je mnogo više sati rada oko organske proizvodnje. Osim samog uzgoja, tu su i redovne kontrole, pa je rad vezan za prateću dokumentaciju oko čega ima dosta posla“, veli Petrović.
Kako ide pčelarstvo na planini Radan?
Petrovići planiraju kupovinu novih parcela kako bi proširili zasad na 1,5 hektara i nabavku sušare, čime bi zaokružili proces od ploda do organskog proizvoda, uključujući konzumnu i prerađenu suvu voćku, te šljive i borovnice u medu. Problem predstavlja nedostatak radne snage u selu, jer uzgoj borovnica zahteva dosta rada.
Svoje proizvode plasiraju na lokalnom nivou, uglavnom preko poznanika, prijatelja i rodbine. Međutim, kvalitet proizvoda brzo se prepoznaje, pa prodaja nije problem. „Ovo je porodični biznis, uz posao koji imam u Prokuplju. Svi smo angažovani, kako supruga, tako i otac, majka i deda, koliko može zbog godina. Deca su još mala, ali, kad god krenemo u Bogujevac oni su sa nama. Tako su i mene vodili pa sam zavoleo prirodu, naučio kako se poštuje“, kaže Stefan.
Petrovići imaju troje dece, što ovom poduhvatu daje dodatnu vrednost. „Neprocenjivo je vreme koje provodimo sa decom u prirodi. Oni tu uživaju i uporedo stiču znanja o životu i radu na selu“, zaključuje Petrović.
Izvor: Blic