Kako bi se pčele uspešno pripremile za zimu, savesni pčelari su već obezbedili njihovo „uzimljavanje“. Tokom hladnijih meseci, aktivnost pčela u košnici se povećava kako bi se održala toplota, što rezultira i većom potrošnjom hrane. Jedan od osnovnih uslova za dobro zimovanje pčela jeste pravovremeno utopljavanje pčelinjeg klubeta i omogućavanje normalnog provetravanja unutar košnice. U ovom periodu nije preporučljivo otvarati košnice niti raditi na njima aktivnosti koje bi zahtevale pomeranje ramova, jer bi to moglo uznemiriti pčele i narušiti stabilnost njihovog zimskog mirnog stanja.
Što se tiče lekovitog i začinskog bilja, priprema za zimu takođe je u punom jeku. Višegodišnje lekovite biljke poput žalfije, melise i nane treba pažljivo orezati i skratiti im nadzemne delove koji bi tokom zime mogli da izmrznu. Takođe je korisno dodati im đubrivo i malo ih pokriti zemljom kako bi bile zaštićene od niskih temperatura. Ako postoji veća količina suvog lišća i zdravih ostataka od prethodne sezone, korisno ih je prikupiti i koristiti kao malč za dodatnu zaštitu biljaka od izmrzavanja. Na otvorenim poljima i livadama može se vaditi rizom zubače, dok se plodovi poput gloginja beru nakon prvog mraza. U ovom periodu sakupljaju se i različite lekovite biljke, uključujući hrastov lišaj, kleku, maslačak, odoljen, čičak, iđirot, i mnoge druge.
Ne samo pčele i bilje, već i gljive
Novembar nije mesec kada se u šumama može pronaći velika količina gljiva, ali i dalje postoji izbor za strastvene berače. Među gljivama koje su dostupne u ovom periodu su rudnjače, golubače, biserke, goveđi jezik, moedrikače, zlatače i maglenke. Takođe, šume u novembru nude i dragocene crne tartufe, koji su visoko cenjeni i traženi na domaćem tržištu. Kada se tartufi pokupe, važno ih je odmah očistiti i pripremiti za sušenje kako bi se sačuvali za kasniju upotrebu. Berba crnih truba, koje su takođe popularne, sada je u punom jeku, i odmah po donošenju kući treba ih očistiti i pripremiti za sušenje kako bi zadržale svoja ukusna svojstva.
Dakle, ovaj period predstavlja važnu fazu pripreme kako za pčelare i berače lekovitog bilja, tako i za gljivare, koji se suočavaju sa specifičnim sezonskim izazovima u održavanju i očuvanju resursa prirode. Pravilna priprema i odgovoran pristup svim aspektima prirodnog bogatstva može doprineti boljoj zaštiti i očuvanju ekosistema u narednim mesecima.
Izvor: Dobro jutro