Proizvođači mleka u Srbiji suočavaju se sa smanjenjem otkupnih cena mleka za 5 do 11 dinara po litru, što je izazvalo zakazivanje sastanka u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede 10. januara. Mlekare poput Jastrebačkih eko bisera, Kraljevačke mlekare, mlekare Dukat – Vrbila, i drugih, smanjile su cene već krajem decembra 2024. godine. Milija Palamarević, predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije, izjavio je da su mlekare smanjile cene kako bi iskoristile subvencije namenjene stočarima koji već posluju na ivici egzistencije.
![Dairy Farm 5155257 640](https://boljazemlja.com/wp-content/uploads/dairy-farm-5155257_640-2.jpg)
Povećanje subvencija dogovoreno je prošle godine, pa će subvencije za krave iznositi 55.000 dinara, a za junice-prvotelke 155.000 dinara. Ovaj podsticaj već je dao rezultate, jer je primećen rast broja grla i proizvodnje mleka. Međutim, Palamarević ističe da mlekare već tri decenije iscrpljuju primarne proizvođače mleka pod izgovorom da postoje zalihe mleka, što on negira, navodeći svedočenja radnika mlekara koji se ne oglašavaju javno.
Isplativost proizvodnje mleka diskutabilna
Od Ministarstva poljoprivrede zatraženo je da inspekcija proveri stvarno stanje zaliha mleka kako bi se sprečile potencijalne zloupotrebe subvencija. Palamarević smatra da nema opravdanja za pad otkupnih cena, jer cene finalnih proizvoda u trgovinama ostaju nepromenjene, a uvoz mleka mlekare ne smatraju isplativim zbog viših otkupnih cena u EU.
![Designed By Freepik Vime Krava Mleko](https://boljazemlja.com/wp-content/uploads/Designed-by-Freepik-vime-krava-mleko.jpg)
Takođe, ukazano je na praksu nekih mlekara da falsifikuju finalne proizvode dodavanjem aditiva biljnog i drugog porekla. Falsifikovanje čini čak 40% sadržaja gotovih proizvoda, što je zakonom zabranjeno. Palamarević je pozvao nadležne da reaguju kako bi zaštitili proizvođače i sprečili dalju eroziju stočarskog sektora.
Prema njegovim rečima, mlečno govedarstvo je ključni segment poljoprivrede. Bez adekvatnog udela stočarstva, koji bi trebao da iznosi najmanje 40%, nije moguće ostvariti naprednu poljoprivredu. On je podsetio na dugogodišnju borbu Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije i Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga. Borbu, preciznije rečeno, da zaštite proizvođače mleka od praksi koje ugrožavaju njihovo poslovanje i dovode do propadanja sela.
![Pexels Nc Farm Bureau Mark 2887112](https://boljazemlja.com/wp-content/uploads/pexels-nc-farm-bureau-mark-2887112.jpg)
Palamarević zaključuje da je neophodno hitno rešavanje problema kako bi se omogućio oporavak stočarskih gazdinstava, koja su ključna za razvoj poljoprivrednog sektora u Srbiji.
Izvor: AgroTV