11343332030786304548

Plemenita jarebica i njen doprinos agraru

Link kopiran u privremenu memoriju!

Jarebica, iako manje poznata od fazana ili jelena, igra ključnu ulogu u očuvanju ekoloških sistema i predstavlja pokazatelj zdravlja prirode na određenom lovištu. Poznata i kao „trčka“, poljska jarebica (Perdix perdix) korisna je za poljoprivrednike jer uništava insekte poput buba zlatica, skakavaca i drugih štetočina, koje nanose velike štete usevima. Jarebica obitava u jatima na parcelama sa kulturama kao što su krompir, žito i kukuruz, a zahvaljujući sposobnosti brzog trčanja i sklonosti ka terenima sa žbunjem, uspešno se skriva od predatora.

Ivan Oleynikov Tpsjnkxoucq Unsplash
Photo by Ivan Oleynikov on Unsplash

Poljska jarebica ima prosečnu veličinu od oko 35 cm, sa životnim vekom od tri godine. Ova ptica se uglavnom zadržava na poljima u jatima od deset do dvadeset jedinki. Veoma je otporna na niske temperature, ali u uslovima izuzetno hladnih zima kada su insekti nedostupni, jarebica postaje lak plen predatora ili umire od gladi jer ne može doći do hrane ispod snega. Iako uspeva da preživi temperature do minus 30 stepeni, veća smrtnost primećena je u teškim zimskim mesecima. Najveća populacija jarebica u Srbiji nalazi se na jugu zemlje. Ovde im blaga klima i specifičan sastav obradivih i zaparloženih polja omogućavaju povoljne uslove za razmnožavanje.

Jarebica, detaljnije

Karakteristična je po pepeljastosivom perju na vratu i prsima, dok mužjake odlikuje zemljasto obojen kljun, po čemu se stariji mužjaci razlikuju od mlađih. Njeno raznobojno perje doprinosi njenoj lepoti, a oprezna priroda omogućava joj da se brzo skloni u zaklon čim oseti opasnost. U prirodi jarebice žive u jatima sve do početka parenja, kada se tokom februara ptice razdvoje u parove. Mužjaci tada instinktivno brane ženke, formirajući parove koji opstaju tokom celog perioda parenja i staranja o potomstvu. U aprilu i maju ženke polažu od deset do šesnaest jaja, a u gnežđenju aktivno učestvuju oba roditelja.

Partridge 6986168 640
Image by Kev from Pixabay

Lov na jarebicu traje od 15. oktobra do 30. novembra. Međutim, zbog male brojnosti populacije u Srbiji, uveden je lovostaj 2021. godine na period od tri godine. U mnogim zemljama s razvijenom poljoprivredom parovi jarebica se namerno uvode kao prirodna zaštita od štetočina. Istraživanja su pokazala da su jarebice znatno efikasnije od hemijskih preparata u kontroli insekata. Na ovaj način one doprinose očuvanju prirodnog ekosistema bez štetnog uticaja na zemljište.

Jarebica je važna za ekološku ravnotežu, zbog čega je neophodno očuvati je kroz zaštitu od predatora, krivolova i neprijateljskih zimskih uslova. Lovci su pozvani da tokom „ljutih“ mrazeva obezbede dodatnu hranu na terenu, čime se stabilizuje broj jedinki u lovištima. Takođe, svojim specifičnim oglašavanjem i bojama jarebica doprinosi estetskoj vrednosti lovišta i održavanju ekološke ravnoteže, čineći je ne samo korisnom već i simbolom očuvane prirode.

Izvor: Poljoprivrednik

Tagovi