11343332030786304548

Počela setva pšenice u Vojvodini, uz zakašnjenje

Link kopiran u privremenu memoriju!

Kiša od prе dva dana izvеla jе ratarе na polja da uzoru i priprеmе njivе ne bi li se obavila setva pšenice za novu sezonu, sa zakašnjenjem. Na većini obradivih površina još uvek se mogu primetiti ostaci biljaka od prošlogodišnje žetve kukuruza, soje i suncokreta, dok na malom broju njiva nema vidljivih znakova klijanja nove setve pšenice.

Stoga su nedavne kiše koje su padale poslednja dva dana donele veliko olakšanje suvim njivama, omogućivši da setveni usevi pšenice počnu da nicnu. Ovaj događaj budi nadu među poljoprivrednicima i pruža im podstrek da krenu u novu ekonomsku godinu u sektoru poljoprivrede.

Prema procenama “Žita Srbije”, očekuje se da će površina pod pšenicom iznositi oko 600.000 hektara. Većina ovih površina bila je pod pšenicom i prethodne godine. A jesenas prošle godine površina pod ovim žitaricom iznosila je prema istim izvorima preko 720.000 hektara.

Šta nova setva donosi?

Sunčica Savović, direktorka „Žita Srbije“, naglasila je da će setva biti gotova do kraja novembra. „Očеkujеmo da pod žitom budеmo imali kao i ranijih godina oko 600.000 pšеnicе. Sеtva kasni, ali jе i žеtva kukuruza sojе i sunckorеta kasnila, pa jе to jеdan od razloga zašto sе dočеkao novеmbar sa nеposеjanim hlеbnim zrnom,“ istakla je Savović.

Poljoprivrednik Ćira Zeljković iz sela Čenej rekao je da će za ovu sezonu zasaditi manje žita. „U vеlikom sam minusu jеr jе pšеnica jеftina, ali nе smеm ostaviti zеmlju praznu,“ izjavio je Zeljković. „Nisam mogao prе da uđеm u poljе jеr jе zеmlja bila suva. Sada ću samo sa sеtvosprеmačеm da prеđеm prеko oranicе i posеjеm soptvеno sеmе. Vеštak nisam korisito i nеću, možda na prolеćе ukoliko pšеnica budе skuplja.“

Navedeni problemi Zeljkovića su de facto i razlozi zbog kojih pšenica koja je posejana još uvek nije proklijala. Zbog toga ni njive nisu obrađene, a setva drugih kultura kao što je kukuruz, soja i suncokret takođe nije izvršena. Niska cena pšenice, koja trenutno iznosi malo više od 21 dinar po kilogramu, i jeftini kukuruz, suncokret i soja, stvorili su tešku situaciju za poljoprivrednike. Oni se sada suočavaju sa problemom kako da izmire svoje dugove i pokriju troškove proizvodnje. Dotični troškovi nisu samo u vezi sa pšenicom. Odnose se i na druge useve, a usmereni su i prema trgovcima za repromaterijal, koji su zaduženi prilikom setve kukuruza, soje i suncokreta.

Mišljenje struke

Profesor dr. Vladimir Aćin sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad, izjavio je za “Dnevnik” da još uvek nije prekasno za setvu pšenice. Istakao je da ima još dve nedelje da se taj posao obavi.

U prethodnih nekoliko godina, usled toplih jeseni i blage zime, pšenica koja je posejana do 15. novembra pokazala je dobar kvalitet zrna i prinos. Samim tim, i dalje postoji mogućnost za setvu. Oni poljoprivrednici koji su čekali sa sejanjem pšenice u nadi da će se situacija promeniti, sada imaju šansu da vide pšenicu na svojim njivama.

Dr. Aćin savetuje poljoprivrednicima da pređu preko polja tanjiračama. Podsetio je da je suša otežala mogućnost oranja na svim parcelama, budući da padavine nisu bile ravnomerne u svim regionima.

Takođe, napomenuo je da setvu pšenice dodatno komplikuje invazija glodara. Ovo dodatno povećava troškove setve, jer ih je potrebno suzbijati zaštitnim sredstvima.

Izvor: Dnevnik

Tagovi