U Srbiji su i novi i polovni traktori uvoženi prethodne godine u pozamašnom broju. Od sveukupno 4.121, čak trećina, odnosno 1.444 njih, je bilo polovno. Dotične brojke dolaze od Poslovnog udruženja uvoznika i izvoznika poljoprivredne mehanizacije. Konačna računica je rađena na osnovu obrađenih podataka Uprave carina Republike Srbije.
Međutim, tu zanimljivosti oko uvoza ne prestaju. Ukoliko sagledamo podatke iz pre pet godina kada je u Srbiju uvezeno 939 polovnih traktora, jasno je da je došlo do povećanja od preko 50%.
Zašto baš polovni traktori? Pojašnjenje sledi…
Procedura vezana za uvoz je nadležnost Agencije za bezbednost saobraćaja, ističe profesor Saša Mitić sa Mašinskog fakulteta u Beogradu. Kako dodaje, na zvaničnom sajtu Agencije dostupna su detaljna uputstva koja opisuju celokupan postupak da se uveze polovni traktor.
Ovlašćene tehničke službe, koje su akreditovane od strane Agencije, obavljaju sve korake procedure, uključujući prijem dokumentacije i obavljanje tehničkih pregleda vozila. Agencija, u suštini, samo odobrava predmete nakon što su sprovedeni tehnički pregledi, nakon čega ovlašćene organizacije vrše štampanje uverenja i njihovo izdavanje strankama, objašnjava profesor. Nakon toga, dodaje, stranka podnosi zahtev, dobija instrukcije o plaćanju taksi i prilaže potrebnu dokumentaciju.
Potrebna dokumentacija
Za početak, treba dostaviti saobraćajnu dozvolu ukoliko su traktor ili radna mašina bili registrovani u inostranstvu. U slučaju da vozilo nije bilo registrovano u zemlji iz koje se uvozi, što je čest slučaj kod traktora i radnih mašina, potrebna je potvrda od bivšeg vlasnika da vozilo nije bilo registrovano. Ako traktor nije bio registrovan, saobraćajna dozvola nije potrebna.
Takođe, neophodna je inostrana faktura i carinska deklaracija koja potvrđuje da je vozilo ušlo u državu, bez obzira da li je carinjenje prijavljeno ili je već započeta procedura carinjenja. Poslednji dokument u nizu je potvrda iz odgovarajuće validne baze podataka. Mitić ističe da ova potvrda može biti COC dokument ako je vozilo homologovano, ili potvrda predstavnika proizvođača ako ne postoji COC dokument.
Svi veći proizvođači traktora imaju svoje predstavnike ili uvoznike u Srbiji, koji su ovlašćeni da izdaju dokumente za vozila njihovih brendova. Pregledi polovnih traktora obavljaju se isključivo na punktovima koji su odobreni od strane Agencije za bezbednost saobraćaja. Ovlašćena organizacija mora da prijavi Agenciji da bi radila pregled na određenim punktovima. Nakon provere uslova za pregled vozila na tom punktu, Agencija dodeljuje dozvolu za rad.
Još ključnih podataka
Kao alternativa, može se koristiti agencijska baza podataka, gde se može pozvati na postojeći predmet i koristiti ga kao merodavnu osnovu. Koncept baze podataka je da se uporede informacije iz saobraćajne dozvole traktora sa homologovanim varijantama, kako bi se proverilo da li je sve u redu.
Na tim punktovima se vrše pregledi vozila, a ako je sve u redu, predmeti se zatvaraju, svi dokumenti se unose od strane ovlašćene organizacije, pravi se zapisnik i izveštaj. Agencija ima jedinu obavezu da odobri proceduru, proveri uplatu taksi i poštovanje propisa. Kada se predmet odobri, ovlašćena organizacija izdaje dva primerka uverenja strankama za dalju proceduru.
Kada su u pitanju putnička vozila, obično se zahteva minimalna norma od Evro 3, ali kod traktora takva granica ne postoji, pa se to ne proverava. Stariji automobili će biti regulisani posebnim pravilnikom, koji se trenutno nalazi u procesu donošenja, po uzoru na praksu u zapadnim zemljama.
Cene, cene i opet cene
Poljoprivrednik Aleksandar Mijailović iz sela Maskar kod Topole bavi se uvozom polovnih traktora iz Francuske. Ističe da su cene značajno porasle, čak i preko 30%.
Oni koji su pre pet-šest godina kupili traktor od vlasnika, sada nakon toliko godina korišćenja mogu da ga prodaju za 1.000-2.000 evra više nego što su ga platili, ističe Mijailović. Dodaje da uglavnom uvozi traktore renomiranih marki poput Case, Renault, New Holland, Massey Ferguson. A nedavno je uvezao i jedan Hurliman, koji je retka pojava.
Izvor: 24 Sedam