11343332030786304548

Popularnost srpske rakije ne jenjava

Link kopiran u privremenu memoriju!

Proizvodnja rakije u Srbiji beleži značajan rast, sa godišnjom proizvodnjom od 50 miliona litara, dok izvoz dostiže vrednost od 25 miliona evra. Srpska rakija, kao nacionalni brend, ostvaruje sve veći uspeh na međunarodnom tržištu. Na takmičenju CMB Spirits Selection održanom u Kini, srpske rakije osvojile su osam zlatnih i 10 srebrnih priznanja. Ovaj veliki uspeh doprinosi njihovom brendiranju u svetu. Jedna od nagrađenih destilerija potpisala je ugovor o izvozu u Kinu, otvarajući time mogućnosti za povećanje potrošnje i izvoza u ovu zemlju.

Geografska oznaka kvaliteta za šumadijsku šljivovicu, koju je u poslednjoj deceniji obezbedilo Udruženje Šumadijska rakija, dodatno potvrđuje standarde domaće proizvodnje. Država podržava destilerije subvencijama, omogućavajući povraćaj do 70% uloženih sredstava, ali izazov i dalje ostaje borba protiv crnog tržišta. Neregistrovani proizvođači, koji prodaju rakiju sumnjivog kvaliteta, ne samo da umanjuju ugled domaćeg brenda već i nanose finansijsku štetu državi, koja gubi prihode od akciza.

Destilerije poput BB klekovače beleže rast proizvodnje i širenje asortimana. Pre 15 godina proizvodili su dve vrste rakije sa godišnjim kapacitetom od 20.000 boca. Pak sa druge strane, danas nude 22 etikete i proizvode između 40.000 i 70.000 boca godišnje. Istovremeno, destileri se zalažu za promenu percepcije rakije, uz insistiranje na njenoj ekskluzivnosti i vrednosti kao nacionalnog proizvoda.

Rakija
Izvor: Shutterstock/Roman023 Photography

Probajte kvalitetne sorte rakije na Dorćol Platzu uskoro!

Rakija se izvozi na gotovo sve kontinente. Ali najviše odlazi u zemlje regiona poput Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Pritom, najveći su kupci iz Nemačke i SAD. Promocija rakije dobija na značaju i kroz događaje poput sajma Open Balkan i festivala Rock n’ Rakija. Na festivalu, koji se održava u Dorćol Platzu u Beogradu, više od 20 domaćih i stranih destilerija predstaviće svoje proizvode uz bogat muzički program. Cena karata za ovaj događaj varira od 1.500 do 1.800 dinara, a dostupne su u Rakija marketu i preko prodajne mreže Gigstix.

Rakija se afirmiše kao ekskluzivno piće sa tradicijom, dok destileri i organizatori kulturnih manifestacija rade na jačanju njenog statusa na domaćem i međunarodnom tržištu. Ove inicijative predstavljaju korak ka većem priznanju rakije kao ne samo lokalnog, već i globalno prepoznatljivog proizvoda.

Izvori: AgroTV (1, 2)

Tagovi