Poribljavanje je jedna od značajnih mera za očuvanje i unapređenje ribljeg fonda na svim aktivnim ribolovnim područjima u zemlji. Ima za cilj da obezbedi očuvanje i povećanje ribljeg fonda, kao i proširenu reprodukciju kod postojećih vrsta riba.
Kako je tekla akcija?
U okviru opsežne jesenje akcije došlo je do poribljavanja različitih ribarskih područja poput “Srem”, “Banat”, “Bačka”, “Labudovo okno” i “Obedska bara”. JP “Vojvodinašume”, kao korisnik ovih ribolovnih područja, sprovelo je i poribljavanje reke Dunav. Ova aktivnost realizovana je 4. decembra, u skladu s godišnjim programima upravljanja ribarskim područjima za 2023. godinu. Obuhvatila je sledeće lokacije:
- Stari Banovci na 1.192 km (RP „Srem“ – Stari Banovci)
- Kovin na 1.095 km (RP „Banat“ – Gajački dunavac)
- Dubovac na 1.085 km (RP „Labudovo okno“)
- Bačko Novo Selo na 1.319 km (RP „Bačka”).
Poribljavanje reke Save je izvršeno 5. decembra 2023. godine. Obavljeno je na sledećim lokacijama:
- Sremska Mitrovica na 138 km (RP „Srem“ – gradska plaža u Sremskoj Mitrovici)
- Kupinovo SRP „Obedska bara” (RP „Obedska bara“ – Krstonošića okno).
Ribolovna akcija na reci Studva u Moroviću, područje RP „Srem“, izvedena je 5. decembra. U okviru ove aktivnosti, uneto je 45.000 jedinki jednogodišnjeg i dvogodišnjeg šarana. Ovo ukupno iznosi 4.900 kg, raspoređenih na određenim lokalitetima:
- Stari Banovci 5.000 komada jednogodišnjih jedinki šarana (500 kg.)
- Kovin – Gajački Dunavac 5.000 komada jednogodišnjih jedinki šarana (500 kg)
- Dubovac (Labudovo okno I.) 10.000 komada jednogodišnjih jedinki šarana (1.000 kg)
- Bara Đurica(Labudovo okno II) 10.000 komada jednogodišnjih jedinki šarana (1.000 kg)
- Reka Sava, na lokalitetu gradska plaža u Sremskoj Mitrovici 6.000 komada jednogodišnjih jedinki šarana(600 kg)
- Reka Studva na lokalitetu Morović 3.000 komada jednki jednogodišnjeg šarana(300 kg)
- Obedska bara 1.000 komada dvogodišnje šaranske mlađi (500 kg) na lokalitetu Krstonošića (Obreško) okno
- Bačko Novo Selo 5.000 komada jednogodišnje šaranske mlađi (500 kg) na lokalitetu Đurtina greda.
Zašto je poribljavanje bitno?
Poribljavanje je sprovedeno mlađu jednogodišnjeg i dvogodišnjeg šarana, a odabrane jedinke zadovoljavaju kvalitetske standarde propisane Pravilnikom o uslovima za materijal namenjen poribljavanju ribolovnih voda. Ovaj pravilnik postavlja određene zahteve koje materijal za poribljavanje, uključujući riblju mlađ, mora da ispunjava, a to obuhvata:
- Zdravstvenu ispravnost mlađi
- Dobro vitalno i kondiciono stanje mlađi
- Ujednačenu uzrasnu strukturu
- Nimalo prisustva jedinki drugih vrsta riba.
Ubacivanje jedinki šaranske mlađi prvog i drugogodišnjaka u reke Dunav, Save i Studvu sprovedeno je koristeći mlađ iz sertifikovanih odgajivačnica. Pored ove značajne jesenje akcije poribljavanja, JP “Vojvodinašume” je sprovelo dve velike operacije spasavanja riblje mlađi iz poplavljenih područja reka Save i Dunav tokom jula i avgusta ove godine. Tokom ovih intervencija, spaseno je i premešteno oko 20.000 jedinki autohtonih ribljih vrsta, uključujući šarane, smuđeve, deverike i štuke.
Direktor JP „Vojvodinašume“ Roland Kokai se obratio povodom akcije poribljavanja. „Kada se sumiraju ovogodišnji rezultati poribljavanja, spašavanja i translokacije riblje mlađi u matična rečna korita, možemo konstatovati da je JP „Vojvodinašume“, kao odgovoran korisnik i primeran upravljač ribolovnih područja, vratio u naše reke više od 65.000 jedinki plemenite autohtone ribe iz prirodnog i veštačkog uzgoja, što je rezultat nove poslovne politike preduzeća u delatnosti ribarstva, čime će se, uz naporan rad ribočuvarske službe, riblji fondovi u našim rekama značajno unaprediti na radost velikog broja ribolovaca Vojvodine i Srbije,“ naglasio je Kokai.
Izvor: AgroTV