11343332030786304548

Postrni kupus u letnjoj sezoni; kad i kako ga posaditi?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Posle žetve strnih žita počinje da se sadi jesenji ili kasni, postrni kupus na otvorenom, koji zahteva kvalitetnu negu, uključujući redovno navodnjavanje, okopavanje i zaštitu od bolesti i štetočina. Pored ozimih žita, dobri predusevi za sadnju kupusa su grašak, krompir i luk, pri čemu grašak ostavlja puno azota u zemljištu, čineći ga najboljim predusevom.

Rasad kupusa koji se iznosi na parcele mora biti zdrav i dobro razvijen, sa 5 do 6 listova. Sadi se na rastojanju od 50 x 50 cm, a posle sadnje biljke treba dobro zaliti. Ukorenjavanje traje oko 15 dana, a poslednji rok za sadnju je do 20. jula, zavisno od planirane berbe u oktobru ili novembru.

Kupus tokom celog vegetacionog perioda treba da bude dobro snabdeven hranivima. Prilikom obrade zemljišta potrebno je uneti mineralna i organska hraniva. Stajnjak treba da bude dobro zgoreo i unosi se u zemljište zavisno od sadržaja humusa, oko 20 t/ha. Azotna đubriva se unose tokom vegetacije u dva navrata: prvo prihranjivanje se obavlja 15 dana posle rasađivanja, a drugo 10 dana kasnije.

Foto: Pixabay

Postrni kupus – sorte na koje treba da obratite pažnju

Postrni kupus zahteva redovno navodnjavanje, okopavanje i zaštitu od bolesti i štetočina. Kupus ima plitak korenov sistem, pa je važno da usev ima dovoljno vlage. Ukoliko nema dovoljno vlage, biljka će ostati niska, što će rezultirati nižim prinosom. Okopavanje je obavezno jer se stvara pokorica koju treba razbiti. Tokom vegetacije, jesenji kupus mora biti adekvatno zaštićen od bolesti i štetočina. Najčešće bolesti koje napadaju kupus su plamenjača, pepelnica i alternarija, dok su najčešće štetočine biljne vaši i kupusar.

Za jesenju berbu najčešće se gaje sorte kao što su srpski melez, bravo i futoški kupus. Srpski melez ima ujednačene, čvrste glavice i velike listove. Sorta Bravo ima plavo-zelene spoljašnje listove, dok su unutrašnji beli. Ovo je sorta sa najkrupnijim, pravilno okruglim glavicama. Futoški kupus je autohtona sorta, nežnije građe i spada u bele vrste. Sadrži veći procenat šećera od ostalih sorti, a glavice su blago spljoštene.

Foto: Pixabay

Ukratko, postrni kupus zahteva kvalitetnu negu tokom celog vegetacionog perioda, uključujući redovno navodnjavanje, okopavanje i zaštitu od bolesti i štetočina. Pravilna priprema zemljišta, uključujući unos mineralnih i organskih hraniva, kao i pravovremena sadnja i prihranjivanje, ključni su za uspešan prinos. Gajenje različitih sorti kupusa može obezbediti raznovrsnost u kvalitetu i karakteristikama, prilagođavajući se specifičnim uslovima i potrebama tržišta.

Izvor: Poljosfera

Tagovi