11343332030786304548

Prelevmani za mleko ukinuti: koja pitanja ostaju?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Proizvođači mleka iz cele Srbije, predstavnici šest velikih udruženja održali su sastanak u Vladi sa predstavnicima 16 mlekara sa kojima sarađuju. Tema sastanka su bili recentno ukinuti prelevmani za mleko, kakva će saradnja biti i da li je moguće podizanje sadašnjih cena ovog proizvoda.

Slobodan Vidojević iz Mrčajevaca, jedan od proizvođača mleka, dao je izjavu za „Dobro jutro“ u četvrtak. „Danas smo, što se tiče mleka i njegove proizvodnje, imali sastanak povodom ukidanja prelevmana i početka uvođenja kvota 1. novembra.  Sastali smo se sa predstavnicima mlekarima, gde smo mi proizvođači hteli da saznamo u kakvom su položaju mlekare i da li imaju viška kao u prethodnom periodu. U maju je 90% mlekara bilo u višku što se tiče mleka, mleka u prahu, sireva i ostalih proizvoda. Danas je druga priča, i možda dve imaju višak, a sve ostale su bez viška svojih proizvoda u magacinima,“ apostrofirao je Vidojević.

Foto: freepik/jcomp

„Ukinuti prelevmani štete ako se kvote ne isprate pravilno“

U nastavku izjave, ovaj žitelj Mrčajevaca je naglasio da su mlekare iznele svoje viđenje cene sirovog mleka i mogućeg odstupanja od nje. „Mlekare su iznele otkupnu cenu mleka koja je u zavisnosti, od kraja do kraja, od 42 dinara minimalno do 70 maksimalno. To je dosta više nego ranije. Ali ništa u odnosu na ono koliko su oni nama skinuli u periodu kada je bilo viška mleka.  Na današnje naše pitanje da li će povećavati cenu mleka rekli su da neće. Da je to maksimalna cena koju mogu da plate. Jer će u januaru biti zagušenje i viška mleka. Sa ovom količinom mleka koju oni imaju mogu da podignu cenu proizvođačima mleka, ali neće. Kažu da je u Evropi pala cena mleka, a ni Evropa ga nema dovoljno,“ dodao je.

Prema rečima njegovih kolega proizvođača, zasigurno će imati i naredne godine u januaru i martu sastanke da se vidi gde je ko i šta se postiglo. „U januaru će i martu biti još sastanaka da vidimo gde smo i ko kakve probleme ima. Do tada moramo da pratimo šta se dešava sa kvotama. Jer ćemo mi posle ukidanja prelevmana biti u lošijoj poziciji ako ministarstvo ne isprati pravilno kvote. Oni određuju svakoj mlekari koliko će moći mleka da uveze. Vadili su prosek potrošnje mlekare i koliko je uvozila za četiri do pet godina unazad. Prošle godine je u ovom kvartalu uvezeno 40 miliona litara mleka, a sada je to negde oko devet miliona,“ posebno je apostrofirao Vidojević.

Ne preterati sa uvozom

Srbija nema dovoljno svog mleka, ali ne treba preterivati prilikom uvoza, ističu mlekari. Vidojević smatra da je preterani uvoz napravio „bum“ koji je i doveo ovu privrednu granu do prekida. „Apelovali smo na minstarku i ministarstvo da kontrolišu uvoz da ne bi došlo do situacije koja nam se desila prošle godine,“ dodao je.

Pred kraj izjave, istakao je da mlekare uglavnom na vreme isplaćuju proizvođače. „Imali smo problema sa par mlekara koje kasne sa isplatom, ali će do Nove godine i one to isplatiti. Neće biti smanjenja cena, a potražnja mleka nam je porasla. Većina mlekara radi u dogovoru i namerno neće da povećaju cenu mleka.“

Izvor: Dobro jutro

Tagovi