Ekstremna suša tokom ove sezone značajno je smanjila proizvodnju mnogih voćnih vrsta, posebno maline, kupine i oraha. Pored suše, kasni prolećni mrazevi takođe su negativno uticali na prinos, ostavljajući pojedina područja bez roda šljive, kajsije, trešnje i drugog voća. Dr Aleksandar Leposavić, stručnjak za voćarstvo iz Instituta za voćarstvo u Čačku, obratio se za reč. On navodi da je ovogodišnja proizvodnja maline iznosila nešto više od 40.000 tona, što je uporedivo sa 2012. godinom, kada je zbog suše proizvedeno rekordno niskih 37.000 tona.
Međutim, situacija je ove godine dodatno pogoršana zbog ekonomske nesigurnosti, manjeg broja proizvođača i radno sposobnog stanovništva. To će negativno uticati na proizvodnju maline i u budućnosti. Srbija, koja je godinama bila vodeći proizvođač najkvalitetnije maline u svetu, sada se suočava s ozbiljnim problemima u malinarstvu, a ni konkurenti poput Poljske i Čilea ne mogu se radovati ovakvoj situaciji zbog globalnog deficita kvalitetne maline. Ovi problemi stvorili su neizvesnost među voćarima, koji se sve više preispituju o budućnosti svojih zasada, jer im voćnjaci donose sve manju zaradu.
Maline i kupine u sličnom problemu
Usmerenost na rusko tržište i problemi sa plasmanom u tu zemlju dodatno su otežali situaciju, posebno kod proizvođača jagoda, koji su smanjili interesovanje za podizanje novih zasada. Proizvodnja maline već dugo pati zbog neregulisanih odnosa između proizvođača i otkupljivača. Pritom, veliki broj proizvođača još nije naplatio predatu malinu. Zbog toga su mnogi smanjili nivo ulaganja, što je dodatno doprinelo lošem stanju u ovoj grani poljoprivrede.
Situacija kod kupine je slična, sa skromnim ulaganjima i niskim otkupnim cenama. Takođe, proizvođači visokožbunaste borovnice ostvarili su niže cene, posebno na stranim tržištima. U prethodnim godinama borovnica je imala ekspanziju, jer je Srbija postala značajan proizvođač ovog voća u evropskim okvirima. Ipak, problemi sa plasmanom i konkurentnošću smanjili su očekivane profite.
Leposavić ukazuje na ozbiljne izazove s kojima se suočava voćarstvo u Srbiji. Suša, klimatske promene i problemi sa tržištem sve više utiču na održivost proizvodnje. To dovodi do opšteg smanjenja prinosa i kvaliteta. U tom kontekstu, voćari se moraju prilagoditi novim uslovima, ali i raditi na regulaciji tržišnih odnosa kako bi se omogućio opstanak i dalji razvoj voćarstva u zemlji.
Izvor: AgroTV