11343332030786304548

Pripreme, pripreme, pripreme: šta poljoprivrednici treba da rade sada?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Leto je, temperature osciliraju, a poljoprivreda ide svojim putem. Šta poljoprivrednici treba da urade da se pripreme za narednu sezonu? Evo par stavaka za overiti.

Dakle, evo su pripreme

Voće, gljive i vinogradi

Tokom avgusta u voćnjaku, bašti, vinogradu i pčelinjaku ima mnogo poslova, uključujući berbu plodova i brigu o biljkama. U voćnjaku se nastavlja berba jagodastog voća i zaštita od štetočina, ptica i preteranog osunčavanja. Počinje sadnja jagoda, beru se smokve i letnje sorte jabuka, dok u drugoj polovini avgusta sazrevaju lešnici. Srednjerane sorte šljiva su već obrane, a voćari se pripremaju za sušenje.

Sakupljanje gljiva je takođe u toku. Lisičarke žutih šeširića, vrganji, sunčanice, vilin klinčić, golubača i ljuta mlečnica su među najčešće sakupljanim jestivim gljivama. Pored toga, sakupljaju se i lekovite nejestive pečurke tokom cele godine, među kojima su najpoznatije hrastova sjajnica, ćuranov rep i brezova guba.

Image by GK von Skoddeheimen from Pixabay

U vinogradu je neophodna kontrola štetočina i bolesti zbog toplih i vlažnih uslova. Zemljište se održava bez korova, a loza se privezuje i zakidaju se zaperci. Rane stone sorte grožđa se beru, dok vinogradari procenjuju težinu roda i organizuju berbu i transport grožđa. Priprema podruma, buradi i potrebnih enoloških sredstava je takođe važan deo procesa.

Lekovito i začinsko bilje, cveće, povrće i pčele

Sakupljanje lekovitog i začinskog bilja je intenzivno tokom avgusta. Beru se bokvica, brđanka, hajdučica, hmelj, kim, kleka, kupina, beli i crni slez, bunika, čemerika, majčina dušica, verem trava, kantarion, smilje, brusnica, različak, velebilje, troskot, hajdučka trava, sitnica, miloduh, dok se sa mladih klipova kukuruza skida izuzetno lekovita svila.

Foto: Pixabay

Muškatle i petunije u žardinjerama i visećim korpama zahtevaju svakodnevno zalivanje i skidanje uvelih cvetova. Većina grmova je u cvetu, a u jesen se sade. Travnjak treba redovno kositi, prihraniti jednom mesečno i zalivati tokom velikih žega i suša.

Povrtnjak takođe zahteva pažnju. Branje paprike, paradajza, plavog patlidžana, dinja, lubenica, krastavaca, boranije i korenastog povrća je u punom jeku. Grašak posejan kao drugi usev je uglavnom nikao, ali se još može sejati na lejama oslobođenim od prethodnog useva. Vade se luk i krompir, a seju spanać, rotkve, rotkvice, luk srebrenjak, rukola i salata. Spanać posejan u avgustu bere se već tokom septembra. Biljke iz druge setve, poput boranije, kornišona i kupusa, treba zaštititi od plamenjače. Nega kupusnjača se nastavlja, a posebna pažnja se posvećuje štetnim gusenicama i puževima koji mogu uništiti prinos.

Izvor: mreza-mira.net

U pčelinjaku je važno prvo sanirati medljiku ako je uočena. Pre bilo kakvog rada oko košnica, potrebno je proveriti pojilice jer sveža, čista voda osigurava zdravlje pčela. Pčele rashlađuju košnicu unošenjem čiste vode i lepezanjem krilima. Tretman protiv varoe treba početi odmah posle vrcanja, krajem jula, koristeći delotvorno sredstvo. Spajanje slabih društava sa nedovoljnim brojem pčela radilica takođe je bitan posao u pčelinjaku tokom avgusta.

Izvor: Dobro jutro

Tagovi