Na održanom Danu pšenice, krmnog bilja i uljane repice, stručnjaci iz Nacionalnog instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad su izneli svoja očekivanja uoči nadolazeće žetve. Po njihovim tvrdnjama, i pored prethodnih obimnih količina padavina, očekuje se da će ove godine pšenica roditi i pet tona po hektaru.
Tokom obilaska oglednih polja na Rimskim šančevima, stručnjaci su zaključili da će prinos i kvalitet roda biti „šaren“. Sve zavisi od toga kolika količina padavina je bila u izvesnim regionima i na koji način su sprovedene pravilne agrotehničke mere.
Dr. Vlada Aćin, stručnjak pri Nacionalnom institutu, rekao je da će žetva pšenice početi kasnije nego prethodnih godina. Prinosi će biti na nivou petogodišnjeg proseka i iznosiće pet tona po hektaru, ali se na nekim parcelama očekuje i do osam tona po hektaru hlebnog zrna.
Potencijalni problemi kod pšenice
Aćin je naglasio da klima prethodne jeseni i zime bila toplija od višegodišnjeg proseka. To je znatno pospešilo bujnost kod pšenice i drugih strnih žita. Međutim, skrenuo je pažnju na činjenicu da je ova promena u klimi dovela do pojave bolesti žute rđe. Kako navodi, ovo je prvi put da se žuta rđa pojavljuje u pšenici nakon devet godina.
Dodatni problem koji je stručnjak naveo jeste poleganje pšenice, pogotovo zato što je ove godine viša u poređenju sa prethodnim. „Najgore je kada žita polegnu u vreme nalivanja zrna, što umanjuje prinose i što ju je teško kombajnom pokupiti. Ali nije sva pšenica polegla ima i one koja je povaljena, pa može da se uspravi do žetve,“ zaključio je Aćin.
Cena proizvoda nezadovoljavajuća
Poljoprivrednici i pored očekivanih velikih doprinosa skreću pažnju na opadanje cena sirovih proizvoda, pogotovo pšenice, kukuruza i soje. „Mada očekujem da dobijem odličan prinos od osam tona po hektaru, neću uspeti da pokrijem troškove proizvodnje,“ navodi Nador Takač, poljoprivrednik iz Bačkog Petrovog Sela. „Samo skuplja pšenica može da pokrije troškove setve i zaštitnih sredstava, a nikako uvećani prinosi“ Takač je dodao i da veliki broj ratara neće imati puno pšenice. Naime, zbog nedostatka novca nisu mogli da priušte đubrivo i potrebne namirnice za prehranu na vreme.
Prognoza za uljanu repicu pozitivna
Ana Jeromela Marjanović sa Nacionalnog instituta je pomenula da će 2023. godina biti najbolja za prinose uljane repice. Kako navodi, klima je bila umerena tokom pripreme za setvu prethodne godine, a dodatno su pomogli i blaga zima i umerene dnevne temperature proleća. „Repica je sada u fazi nalivanja semena i kiša joj sada godi,“ dodaje Marjanović. Prošle jeseni zasejano je oko 33,000 hektara ove biljke, za trećinu više nego tokom setve 2021. godine. Podsetićemo da je prosečan prinos u prošlogodišnjoj žetvi iznosio malo preko 2.7 tone po hektaru.
Izvor: Dnevnik