Pšenica koja je ponikla nalazi se u fazi dva i tri lista. Setva na velikom delu planiranih površina završena u oktobru.
Ove jeseni u regionu srednjeg Banata planirano je da se poseje oko 53.000 hektara pšenice, što su uobičajene površine u poslednjih nekoliko godina.
Zastupljenost strnina u strukturi setve je veoma poželjna jer su upravo one, pre svega pšenica kao dominantna strnina, dobar predusev za većinu ratarskih useva.
– Za proizvođače pšenice prethodne dve godine bile su izuzetno nepovoljne. Ova konstatacija se pre svega odnosi na nedostatak padavina u oktobru i nedovoljno vlage za nicanje useva – ističe Zorica Rajačić, savetodavac PSS Zrenjanin.
https://boljazemlja.com/srpska-merkantilna-psenica-bez-carina/
– Poučeni iskustvima iz prethodnih godina, kada smo imali kasno nicanje pšenice, zatim veliki deficit jesenjih padavina, ali i zimskih, tokom ove godine mnogi proizvođači nisu ni planirali ranu setvu pre optimalnog roka. Pripreme su počele na vreme. Prve pšenice su i posejane na samom početku optimalnog roka i te pšenice su ponikle, kao i pšenice koje su posejane polovinom oktobra – kaže Rajačić.
Paorima setva pšenice bila prioritet
Kiša koja je padala čitavog oktobra, prekidala je radove, pripremu, pa i setvu pšenice.
Na nekim parcelama pšenica je ponikla, a na drugim setva se obavljala između dve kiše. Bilo je pogodnih dana za setvu i to su poljoprivrednici iskoristili. Svima je priritet bila setva, kako bi se što veće površine posejale do kraja oktobra.
Setva se polako privodi kraju. Zemljište je dovoljno vlažno i ako bude još toplijih dana pšenica će brzo nići.
– Dosta se sada polemiše dokle smo stigli sa setvom i da izlazimo iz optimalnog roka. Mi kalendarski jesmo izašli iz optimalnog roka, ali uslovi za setvu su i dalje povoljni. Sada je već izvesno da je veliki deo površina, nekih 80 posto, posejano do kraja oktobra. To je dobro i povoljno. Setva se nastavlja i tokom novembra, a uslovi za nicanje su dobri – dodaje ona.
Pregledati ponikle useve pšenice
Pšenica koja je ponikla nalazi se u fazi dva i tri lista.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje pregled parcela na kojima je došlo do nicanja useva, na prisustvo lisnih vaši i cikada. Važno je važno na vreme uočiti prisustvo lisnih vaši i cikada koje pored direktnih šteta mogu biti i prenosioci fitopatogenih virusa.
Rajačić savetuje da proizvođači prate preporuke Prognozno-izveštajne službe o pragu štetnosti i insekticidnim tretmanima.