11343332030786304548

Put srpskog junećeg mesa; kuda, o stočaru?

Link kopiran u privremenu memoriju!

Stanje na tržištu junećeg mesa u Srbiji je neizvesno, iako ponuda žive junadi ne manjka. Prema rečima agrarnog analitičara Čedomira Keca, broj malih gazdinstava koja su se bavila tovom junadi opao je za oko 5.000 u poslednje dve godine. Ova gazdinstva su u proseku imala četiri do šest grla u tovu, dok se danas većim uzgojem, sa preko 100 grla, bavi mali broj farmera. Ipak, ponuda prema klaničarima koji plasiraju meso na domaće tržište ostaje stabilna.

Cristi Caval Zgsx 7k 9vw Unsplash
Photo by Cristi Caval on Unsplash

Srbija ima dovoljno junadi da podmiri domaće potrebe, pa uvoz mesa nije neophodan. Proizvođači uspešno izvoze kvalitetan „bebi bif“, a tokom jedne isporuke izvezeno je 1.360 tona mesa za 6,06 miliona evra, uz prosečnu cenu od 5,33 evra po kilogramu. Najbolje cene ostvarene su na italijanskom tržištu, gde je kilogram mesa dostizao 6,8 evra. Međutim, za domaće stočare nije povoljna činjenica da su izvoznici često postizali cene od 4,5 do pet evra po kilogramu, što odgovara otkupnoj ceni žive junadi od oko 2,5 evra.

Malo mesa tamo, malo amo, a malo i zarade

Iako je Srbija zabeležila uspeh na međunarodnim tržištima, postoje nelogičnosti u cenovnoj politici. Na primer, juneće meso je uvezeno iz Ruske Federacije, verovatno biftek, po ceni od 7,8 evra po kilogramu, dok se istovremeno but bez kostiju u Moskvi prodavao za šest evra po kilogramu. Uprkos tome, sa cenama koje naši klaničari postižu, proizvođači iz Srbije mogli bi biti konkurentni na najmanje 30 od 101 analizirane države.

Beef 263252 640
Image by joon2079 from Pixabay

Za potrebe domaće potrošnje, Srbiji je godišnje potrebno između 86.000 i 90.000 junadi, što domaći uzgajivači redovno obezbeđuju. Nekada je Srbija bila značajan izvoznik junećeg mesa, ostvarujući godišnje prihode od preko 220 miliona dolara. Međutim, trenutno je tov junadi simboličan u poređenju sa tim vremenima, što je posledica cenovne politike klaničara i drugih faktora.

Na kineskom tržištu, gde se očekuje značajan plasman, Srbija je do sada izvozila meso treće klase. Ovo ukazuje na potrebu za dodatnim unapređenjem kvaliteta i povećanjem konkurentnosti. Sa aktuelnim kapacitetima i stabilnom ponudom junadi, Srbija ima potencijal da ojača svoju poziciju na domaćem i inostranom tržištu.

Beef Liver 6071 1920
Image by Hans from Pixabay

Iako domaća proizvodnja zadovoljava nacionalne potrebe, potrebna je veća podrška farmerima kako bi se unapredila konkurentnost i isplativost ovog sektora. Stabilizacija cena i racionalna cenovna politika ključni su faktori za očuvanje domaće proizvodnje i povećanje izvoza.

Izvor: Politika

Tagovi