Radič (Cichorium intybus var. foliosum) je dvogodišnja biljka prepoznatljiva po crvenim listovima s belim žilama, cenjena zbog nutritivnih vrednosti i specifičnog ukusa. Postoje dva osnovna varijeteta radiča: lisnati i korenasti. Lisnati radič gaji se zbog listova koji mogu biti zeleni, crveni ili ljubičasti, dok se korenasti koristi za forsiranje mladih listova tokom zime.
Radič najbolje uspeva u umerenim klimatskim uslovima, pri temperaturama od 15 do 18°C, dok temperature niže od 2°C i više od 30°C zaustavljaju njegov rast. Otvorena i osunčana mesta su idealna, ali biljka toleriše i blagu senku. Ravnomerno snabdevanje vodom, održavajući zemljište na 70-80% poljskog vodnog kapaciteta, ključno je za stabilne prinose. Najpogodnija zemljišta za gajenje su srednje teška ili srednje laka, s pH vrednošću između 6 i 7.
Kako uzgajati radič?
Priprema zemljišta zahteva obradu na dubini od 20 do 40 cm, dok površinski sloj treba biti mrvičaste strukture. Preporučuje se đubrenje s 100-120 kg/ha azota, 120 kg/ha fosfora i 100-160 kg/ha kalijuma. Polovina đubriva unosi se predsetveno, dok se ostatak dodaje tokom prihrane u fazi formiranja lisne rozete. Setva se može obavljati direktno ili iz rasada, na dubini od 0,5 do 1 cm, s blago valjanim zemljištem nakon setve. Rana setva se obavlja u februaru i martu, dok se letnja sprovodi u junu i julu. Rasad se rasađuje u fazi 3-4 lista, od maja do jula, a berba traje od jula do decembra.
Nega radiča uključuje redovno zalivanje na svakih 5-7 dana s 20-30 mm vode, kao i folijarnu prihranu koja poboljšava prinos i može se kombinovati s merama zaštite biljaka. Lisnati radič je spreman za berbu nakon 60-80 dana, s prinosima od 15-30 t/ha. Korenasti radič se vadi od septembra do novembra, pre nego što nastupi mraz.
Radič je bogat vitaminima i mineralima, a posebno je koristan za dijabetičare. Njegova gajenje može biti isplativo uz pravilnu negu i odgovarajuće uslove. Ova biljka predstavlja izvrstan izbor za diversifikaciju ishrane i povećanje nutritivnog unosa, a zahvaljujući svojoj prilagodljivosti, može se uspešno gajiti u različitim agroekološkim uslovima.
Izvor: Poljoprivrednik