Naslovna Poljoprivreda Rakija proizvedena na proveren način

Rakija proizvedena na proveren način

100
0

Rakija je ozbiljan posao. Braća Bojan i Milan Stevanović iz Jagodine već godinama tradicionalno proizvode istu u selu Deonica, gde imaju vinograd od oko dva hektara, voćnjak sa oko 300 stabala različitog voća, i malu porodičnu vinariju i destileriju. Njihova proizvodnja obuhvata različite vrste rakija, uključujući rakiju od šljive, dunje, jagode, kao i komovu rakiju i lozu. Proces proizvodnje rakije počinje odabirom kvalitetne sirovine, pri čemu je izuzetno važno da plodovi budu zdravi, zreli i bogati prirodnim šećerom.

Foto: Freepik/Rawpixel.com

Kod proizvodnje rakije od šljive, Stevanovići koriste mašinu koja odvaja koštice, čime se sprečava ispuštanje cijanovodonične kiseline tokom kuvanja, koja bi mogla negativno uticati na kvalitet rakije. Nakon što se plodovi pripreme, dodaju se kvasci za fermentaciju, a zatim sledi proces destilacije. Prva destilacija rezultira mekom rakijom do 25 stepeni, koja se potom sakuplja i prelazi na prepek. Tokom prepeka, rakija se deli na tri frakcije: prvenac, srednja frakcija (etil alkohol) i patoka. Prvenac sadrži metil alkohol koji se mora odstraniti, dok patoka, koja sadrži materije neprijatne za želudac, takođe se odstranjuje.

Rakija Stevanovića vredna gustiranja

Nakon destilacije, rakija odležava od jednog do šest meseci, tokom čega se razblažuje destilovanom vodom do željenog stepena jačine. Bojan Stevanović razblažuje voćne rakije na 40 do 45 stepeni, dok lozu razblažuje na 45 do 47 stepeni. Odležavanje rakije obavlja se u buradima, pri čemu hrastova burad omogućava rakiji da dobije poseban ukus i boju. Ipak, predugo odležavanje može promeniti karakteristike rakije, dajući joj previše izražen drvenasti ukus. Bagremova burad, s druge strane, može dodati gorčinu rakiji. Rakije poput vinjaka ili konjaka zahtevaju duže odležavanje, čak i do osam godina, kako bi poprimile karakterističan ukus hrasta.

Šljivovica (Foto: Bolja zemlja)

Stevanovići proizvode stotinak litara voćnih rakija i oko 200 litara komove rakije godišnje, a u njihovom podrumu čuvaju rakije koje odležavaju i po 15 do 20 godina. Rakija od šljive obično odležava između šest meseci i godinu dana, nakon čega se prebacuje u druge sudove koji ne menjaju njen ukus ili boju. Za rakiju koriste sorte šljive poput čačanske lepotice i čačanske rodne, dok lozu prave od grožđa iz svog vinograda, uključujući tamjaniku. Njihova predanost tradiciji i kvalitetu osigurava visok nivo proizvodnje i održavanje autentičnog ukusa njihovih rakija.

Izvor: Dobro jutro